„Památce padlých vojínů se mezi jinými přijde poklonit náměstek primátorky Petr Cvik. Primátorka města Eva Richtrová položí v pondělí 4. května kytici u památníku v Chlebovicích a v úterý 5. května na Kostikově náměstí ve Frýdku, v Lískovici a ve Skalici,“ upřesnila mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

„Osvobozovací boje o město byly zahájeny 2. května 1945 příchodem rudoarmějců do Frýdku. Ve stejný den obětoval sedmnáctiletý Miloslav Chasák z Místku svůj život za záchranu podminovaného mostu přes řeku Ostravici. Jeho hrdinský čin umožnil úspěšné pokračování osvobozovacích bojů o Místek,“ připomenula mluvčí.

Po Miloslavu Chasákovi je také nyní pojmenována ulice na sídlišti Slezská. „5. května 1945 pak byl ve Frýdku zákeřně zastřelen major Andrej Michajlovič Kostikov. Se svými druhy za veliké účasti obyvatel byl pohřben na náměstí, které od té doby nese jeho jméno. Později bylo tělo exhumováno a uloženo podobně jako ostatky jiných sovětských vojáků a důstojníků z dalších míst do společného pohřebiště na ústředním hřbitově ve Frýdku,“ dodala Jana Matějíková. Na území Frýdku-Místku padlo během osvobozovacích bojů čtyřicet rudoarmějců.