Městská policie Frýdek-Místek od včerejška opět forenzně značí jízdní kola, elektrokola, koloběžky a invalidní vozíky.

Jízdní kolo je na příslušných místech označeno mikroskopickými tečkami s jedinečným kódem. Tyto mikrotečky jsou pouhým okem téměř neviditelné. Jejich vyhledávání na jízdním kole se provádí pomocí UV světla. Vlastní kód na ozářené mikrotečce se stává čitelným po jeho zvětšení.

Podstatou celého projektu je, že označená jízdní kola jsou zaregistrována nejen do databáze magistrátu, ale i do celosvětové databáze výrobce forenzního značení, což odrazuje pachatele od krádeží a usnadňuje identifikaci odcizených kol a pátrání po nich.

Značení a evidence jízdních kol se provádí v Kontaktním centru prevence v místeckém Křížovém podchodu. „Dneska je to poklidnější. Očekáváme, že takhle v poklidu to bude zhruba měsíc, než začne sezona," řekla Deníku manažerka prevence kriminality městské policie Lenka Biolková. Podle ní počátkem dubna vytahují kola hlavně skalní příznivci.

Jako první přišla včera ráno do místeckého podchodu žena, která postupně nechala označit pět jízdních kol pro celou rodinu. „Minulý týden si koupila dokonce novou koloběžku, takže i tu si nechala označit," dodala Lenka Biolková. Zopakovala, že pro zaevidování je nutné mít s sebou čisté jízdní kolo a občanský průkaz, popřípadě doklad o nabytí kola.

„V případě, že tento doklad nemáte, vyplníte čestné prohlášení o nabytí značeného předmětu," připomněla Lenka Biolková. „Zatím jsme označili 1192 kol v celkové hodnotě kolem 1,8 milionu korun. Ta ale bude vyšší, protože u některých kol ještě není jejich cena zaevidovaná," shrnula manažerka prevence kriminality Městské policie Frýdek-Místek.

Značení jízdních kol, elektrokol, koloběžek a invalidních vozíků je zdarma, zájemci mohou přijít do Kontaktního centra prevence každé pondělí od 8.30 do 12 hodin a také od 13 do 17 hodin. Akce potrvá až do podzimu, a to v rámci projektu Ministerstva vnitra „Forenzní značení jízdních kol za pomocí syntetické DNA". Letos je celý projekt hrazen z rozpočtu města.