Zastupitelé zároveň zrušili zásady, podle kterých se městské byty prodávaly před čtyřmi lety, avšak byly stále platné. „Věděli jsme, že jsou už nefunkční, proto je měly nahradit zásady nové,“ řekl redakci třinecký místostarosta Radim Kozlovský.
Dosavadní pravidla podle něj sloužila v roce 2004 k „dočištění“ vlastnických vztahů v domech, kde byty patřily více majitelům. Umožňovala například odkoupení bytu první kategorie za cenu 1500 korun za metr čtvereční.
Třinci nyní patří zhruba 1800 bytů. "Město nemá v současné době finanční potřebu byty prodávat, navíc očekáváme od roku 2011 uvolnění regulovaného nájemného, takže prodávat v současné době městské byty by bylo neekonomické." upozornil Kozlovský.
Nové zásady prodeje jsou připraveny, schváleny ale nejsou. Radní se zatím nedohodli zejména na ceně, za kterou by se byty nájemníkům prodávaly.
Aktuálně je odhadní cena bytů v Třinci 7 800 až 8 200 korun za metr čtvereční. „Podle podkladů realitních kanceláří, které ve městě působí, je tržní cena pro naši lokalitu osmnáct tisíc korun,“ řekla starostka Věra Palkovská. „A někteří radní mají představu, že bychom mohli prodávat za čtyři až šest tisíc korun,“ dodala. „Pokud by se město rozhodlo jít pod cenu odhadní, muselo by vysvětlit proč. Třinec by musel být v hmotné nouzi, to ale není,“ uvedla starostka.
Prodat větší část bytového fondu navrhoval v úterý klub zastupitelů ODS. "Myslíme si, že cílový stav je někde u čísla 500," řekl místostarosta Ivo Kantor (ODS) k počtu bytů, které by si město mělo ponechat jako sociální rezervu. Prodej podpořil za klub KDU-ČSL i Michael Trojka. Tvrdí, že například třípokojové byty v centru města už dávno nejsou byty sociální. "To jsou lukrativní adresy," poznamenal.
"Argumentů, proč neprodávat, je spousta," myslí si naopak zastupitel Martin Sikora (ČSSD). "Městské byty jsou byty sociální, snižovat jejich počet by nebylo rozumné," uvedl Miroslav Boublík (KSČM).
Přečtěte si také: