Lidé jsou dlouhodobě nespokojeni s přístupem vlastníka, který podle nich do oprav prakticky neinvestuje a neplní své sliby. Předseda OSBT Roman Bujok nájemníkům řekl, že podle informací sdružení majitelé bytů navýšili svůj bankovní úvěr na více než 1,7 miliardy korun, což nevěstí nic dobrého.

Více k tématu si přečtěte v souvisejících článcích

„Je to takové nepříjemné. Bohužel toho jsme se obávali od samého počátku,“ řekl Bujok. „Pokud se to potvrdí, tak je každý metr čtvereční obytné plochy v tomto městě zaúvěrován částkou 8750 korun. Alespoň jak jsme to tady propočítávali,“ dodal Bujok s tím, že jde o soukromý subjekt, takže „s tím se moc dělat nedá“.

Bujok lidem v kině představil brněnského právníka, který nájemníkům radí podávat hromadné žaloby. „Z mých osobních zkušeností bych vám řekl, že čekat na nějaké milodary od společnosti, která z vás nemá respekt, je velmi naivní věc,“ prohlásil právník.

Podle něj by se lidé, kteří žijí v bytech desítky let, měli zaměřit na jejich stav a na to, co zde bylo či nebylo opraveno, a dožadovat se toho, aby pronajímatel splnil svou povinnost. „Jak mu ukládá občanský zákoník,“ řekl právník. „Vy nebudete chtít víc, než na co máte nárok. A teď je otázkou, zda s tím bude pronajímatel souhlasit. Udělá tyto kroky, nebo neudělá?“ ptal se v kinosále. OSBT předpokládá, že vlastník požadavky nebude akceptovat, a tak se nájemníci obrátí na soud. „Bylo by vhodné, kdybyste se domluvili mezi sebou a ty podstatné věci jste hromadnými žalobami zažalovali. Není to drahé, ušetříte spoustu nákladů,“ zaznělo v kině Kosmos.

Má jít o takzvané žaloby na plnění. „Nicméně apeluji na čas. Ti, kteří vlastní prostředky, vlastní zejména informace a jsou velice operativní. Vy se budete dohadovat půl roku, rok, jim stačí čtrnáct dní, možná i 24 hodin, když je potřeba. Takže říkám, že čas je nekompromisně proti vám,“ pravil brněnský právník. Podle svých slov pochybuje o tom, že majitel nemovitostí bude do bytového fondu investovat, navíc v době, kdy řada nájemníků platí regulované nájemné.

Roman Bujok řekl, že to je možný scénář dalšího vývoje. OSBT už podle něj dospělo ke „konkrétním věcem“ a jsou vybrány lokality, kde jsou požadavky na plnění prakticky stoprocentní. Tvrdí, že jednání s majiteli, která začala loni, nikam nevedou. „Přišel jsem o osm měsíců tvrdé práce, osobně mně to tak připadá. To byla vše jenom hra o čas, teď už to můžeme říct naprosto otevřeně,“ pravil Roman Bujok.

„Bylo by nefér vůči sobě, svým blízkým, svým dětem nepodniknout tyto kroky, nezkusit to,“ řekl k žalobám. „Protože potom tady za deset let budeme stát a oni si nás rozporcujou, oni nás prostě snědí,“ naznačil v kině Kosmos. Majitele firmy CPI Byty Bujok označil za „kované kapitalisty“.

Mluvčí celé CPI Group Michaela Winklerová v pátek Deníku řekla, že společnost může v této fázi na informace o případných žalobách jen těžko reagovat. „Nemáme k tomu ani žádné podněty, že by se k něčemu takovému schylovalo,“ tvrdí mluvčí. „Pokud jde o opravy, koncem června začínáme s prvními výměnami oken. Budeme postupovat podle plánu, který jsme sdružení představili někdy v únoru,“ uvedla.

Zopakovala, že opravy se prioritně týkají bytů s tržním nájemným. Společnost CPI má podle ní dojem, že sdružení OSBT v poslední době funguje jinak, než bylo na schůzkách dohodnuto. „Bohužel máme pocit, že ta komunikace ze strany sdružení není úplně fér, a to jak směrem k nám, tak směrem k nájemníkům,“ pravila Michaela Winklerová.