Tím nejmarkantnějším jsou dobrovolníci sami. V České republice jich k potřebným vysílá více než dva a půl tisíce, v čase povodní se počet dobrovolníků znásobí. ADRA koordinuje tyto aktivity na jedenácti místech v regionech a patří mezi největší organizátory práce dobrovolníků již řadu let.

Vedoucí dobrovolnického centra ADRA ve Frýdku-Místku Michal Čančík na začátky dobrovolnictví před šesti roky vzpomíná: „Začínali jsme s několika desítkami nadšenců, kteří pochopili, že pomáhání druhým bez nároku na odměnu, přináší nejen užitek těm, kterým je pomáháno, ale i jim samotným. Brzy se taky ukázalo, že dobrovolnická práce, především v různých sociálních a zdravotnických zařízení přináší docela pragmaticky zhodnotitelný výsledek. Dnes si řada nemocnic, domovů pro seniory nebo kojeneckých ústavů nedokážou bez dobrovolníků chod svých zařízení vůbec představit.“

ADRA se skrze svá dobrovolnická centra po celé České republice přidá k mezinárodní iniciativně a v ulicích měst bude širokou veřejnost informovat o svých aktivitách. V neděli 5. prosince ve Frýdku-Místku na náměstí Svobody v Místku mezi 9–15 hod. – a také na Radniční ulici ve Frýdku mezi 9–15 hodinou. V informačních stáncích s modrými balónky dobrovolníci pohovoří o smyslu dobrovolnictví, významu nezištné pomoci i o tom, jak se stát dobrovolníkem. V některých městech bude akce doplněna o sbírku, jejíž výtěžek půjde na podporu dobrovolnictví v daném regionu.

Mezinárodní den dobrovolníků je oslavou dobrovolné práce i skvělou příležitostí se přesvědčit, že pomáhat je radost.