„Jsme hrozně rádi, že se olympiáda koná právě ve Frýdku-Místku. Je to propagace nejenom starosti o lidi s mentálním postižením, ale také města," řekl zastupitel Libor Koval, který má ve své kompetenci sociální věci. Akce se zúčastnily týmy z Česka, Polska a Slovenska.

Součástí slavnostního zahájení byl nástup družstev, zazpívání olympijské hymny, slib závodníků a rozhodčích a zapálení olympijského ohně. Sportovce poté čekalo šest disciplín – hod kriketovým míčkem, štafetový běh na 5×80 metrů, přetahování lanem, běh na 400 a 50 metrů a skok do dálky. Součástí sportovního programu byl rovněž štafetový závod pětičlenných družstev žáku základních škol.

V zázemí stadionu čekala na sportovce řada pohárů a medailí, přičemž hlavní cena byl putovní pohár primátora města, který akci zaštiťoval.

„V letošním roce se zúčastnilo 110 handicapovaných závodníků a 45 žáků základních škol," řekl Günther Kuboň, vedoucí organizačního výboru a šéf Školy života Frýdek-Místek, která akci ve spolupráci s krajskou organizací Sdružení pro pomoc mentálně postiženým každoročně organizuje.

Na olympiádu se přišla podívat řada žáků základních škol. „Žáci vidí, že život není jednoznačný. Podle mého názoru jim zhlédnutí dvou hodin závodů lidí s mentálním postižením dá více než půl roku občanské nauky," řekl s úsměvem Günther Kuboň s tím, že zájem o olympiádu je mezi závodníky velký – každý rok organizátorům chodí spousta děkovných dopisů.

Aktivitám na stadionu TJ Slezan předcházel den v hotelu Srdce Beskyd v Čeladné, který účastníci strávili například vycházkou do okolí nebo třeba diskotékou. „Navazují se tam nová přátelství, i s vedoucími je tam totiž 170 lidí," řekl vedoucí organizačního výboru. Zdůraznil, že akce se neobejde bez pomoci sponzorů. „Děláme to, protože nám to přináší pocit štěstí a radosti. Bavíme se my a také ti, pro které akci pořádáme," uzavřel Günther Kuboň.