V Mostech táboří i Vít Tichý z KTČ Horní Datyně. Muž s přezdívkou Hugo je jedním ze zakladatelů Zimního táboření Klondike, které má za sebou 41 ročníků. „Stačí nám stan, karimatka, vařič a dobrý spacák,“ poznamenal. „Ideální teplota je tak minus pět stupňů, naopak nejhorší je vlhko. Když prší a je nad nulou,“ poznamenal. Právě tyto podmínky, které táborníci nemají v oblibě, dnes po poledni v areálu panovaly. „Dneska to vypadá na letní spacák,“ uvedl třiašedesátiletý Vít Tichý.

Pod sjezdovku se sjeli nadšenci z celé republiky – z Prahy, od Mělníka nebo z Ústeckého kraje. Všichni se navzájem znají. „Jsou tady kluci, kteří tuto oblast znají jen z mapy. Dnes se vydali na Gírovou a pak na Hrčavu. Čekáme je večer,“ řekl Tichý. Sám se přitom na Gírovou chystal. „A pak už budeme pomaličku balit,“ dodal. V táboře s ním zůstal Miroslav Zmydloch z KČT Válcovny plechu Frýdek-Místek. „Jsme v pohodě, je tady sranda. A je v podstatě jaro,“ litoval Zmydloch počasí.

Přesné počty účastníků mezinárodního srazu známy až po víkendu. „V pátek jich bylo 860, a to byli jen ti ubytovaní,“ řekla Deníku tajemnice KTČ – oblast Moravskoslezská Renata Kotalová. Na Jablunkovsko už před víkendem dorazily čtyři stovky turistů ze Slovenska, dalších 165 lidí přijelo z Polska.

Tradice mezinárodních svazů začala vroce 2000, kdy akci hostila slovenská Čadca. Odva roky později se konala první česká premiéra vJeseníku, vroce 2004byli pořadateli Poláci ze Szczyrku. Zatím poslední sraz se konal opět na Slovensku, vDolném Kubíně. Kromě túr a vycházek je součástí programu izimní táboření ve skiareálu vMostech, kde se předvedou historičtí lyžníci. Na závěr bude předána srazová štafeta turistům zPolska.

Součástí je ispolečenská část– sobotní turistický bál vMostech nebo výstava vjablunkovské pobočce Muzea Těšínska věnovaná turistice vBeskydech kletošnímu 120.výročí Klubu českých turistů, besedy či koncert jablunkovského mužského pěveckého sboru Gorol. Podrobné informace jsou zájemcům kdispozici na internetových stránkách www.zimni–sraz.eu.