„Tato kampaň má přimět rodiče, aby svým ratolestem denně předčítali a uvědomili si, že takovéto společné sdílení času posílí jejich vzájemný vztah, ale také, že v dětech prohloubí představivost a rozšíří u nich slovní zásobu,“ vysvětlila mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

V hledišti Nové scény Vlast včera usedly téměř dvě stovky dětí z frýdecko-místeckých jeslí a mateřských i základních škol. Michal Viewegh děti pobavil předčítáním pohádky Arnošta Goldflama z knihy Tatínek není k zahození. „Na oplátku pak pohádky Michala Viewegha z knížky Krátké pohádky pro unavené rodiče dětem předčítali herci Těšínského divadla Lucie Bergerová a Zdeněk Klusák, kteří děti doslova vtáhli do děje. Připraveny pro ně měli také soutěže, o které byl obrovský zájem. Aby taky ne, když vítězové získali knihu Michala Viewegha a kalendář, který nemá v České republice obdobu,“ pověděla Jana Matějíková.

Kalendář obsahuje fotografie dvanácti známých osobností ze světa kultury, sportu a vědy, kteří se pro tuto příležitost spolu se svými vlastními dětmi převtělili do pohádkových postav. „Knihy i kalendář zakoupilo pro výherce v soutěžích město Frýdek-Místek. Všechny děti v sále si ale z akce odnesly na památku i záložky do knížek s logem projektu a pohlednice s obrázky z kalendáře,“ dodala mluvčí.

Michal Viewegh v poslední době v rámci kampaně Celé Česko čte dětem podnikl celou šňůru předčítání dětem v mnoha českých městech. Jeho manželka Veronika navíc organizuje předčítání i v mateřském centru v Sázavě, které vede. „Ve Frýdku-Místku se mi moc líbilo. Děti byly bezprostřední, na texty živě reagovaly a dokázaly udržet pozornost až do posledního třetího textu, což je zvláště pro menší děti určitě hodně náročné,“ usmíval se Michal Viewegh.

Prozradil, že sledování reakcí publika při předčítání je i pro něj samotného velmi podnětné. „Zvláště při předčítání rukopisů, které ještě nevyšly, mohu podle reakcí publika v textu provést drobné korekce. Občas se stává, že třeba některé pasáže, které mi samotnému přijdou vtipné, se publiku směšné nezdají, nebo také naopak,“ pověděl Michal Viewegh.

Děti také mohly v rámci programu slavnému spisovateli položit své otázky. Ptaly se například, kde spisovatel bere pro své příběhy nápady, chlapce v kravatě zajímalo, jestli spisovatel nosí sako a děti se ptaly i na to, jak dlouho trvá napsání knihy. „Otázky byly vtipné a roztomilé, byla to příjemná změna oproti těm „pořád stejným“ dotazům, které od lidí dostávám tisíckrát ročně,“ pochválil zdejší děti spisovatel.

„Projekt Celé Česko čte dětem mě od samotného začátku doslova nadchl, proto jsem udělal vše proto, aby se do něj město co nejrychleji zapojilo a je mi velkou ctí, že právě v našem městě dětem předčítal jeden z nejznámějších spisovatelů moderní doby Michal Viewegh,“ řekl náměstek frýdecko-místecké primátorky Petr Cvik. „Z vlastních zkušeností mohu potvrdit, že pravidelné hlasité čtení posiluje vazbu mezi rodiči a dětmi a má obrovský význam pro emocionální vývoj dítěte. Podpořím každou aktivitu, která děti odtrhne od monitorů a počítačového slangu zpět ke knihám,“ dodal.

„Abychom oslovili co nejvíce rodičů, začneme nyní propagovat hlasité čtení už i u novorozeňat: Už od 20. května budou rodiče při tradičním vítání občánků pro své děti dostávat od města jako dárek nejen polštářek, ale také hodnotnou knihu,“ přislíbil náměstek primátora Petr Cvik. Doplnil, že tato akce nazvaná Moje první kniha je dalším projektem v rámci kampaně Celé Česko čte dětem.