Majitelé psů, kteří se obávají, že se jim jejich chlupatý mazlík zaběhne, mají možnost psa načipovat a kód mikročipu pak nechat zaregistrovat do některé z evidencí zvířat. Zaběhnutého psa je pak možné vyhledat v rámci celé České republiky. Ve Frýdku-Místku je dokonce čipování psů povinné a město vybraný druh čipů proplácí.

„Ve Frýdku-Místku platí vyhláška o trvalém označení psů na území města mikročipem nebo tetováním už třetím rokem. Majitelé psů nejsou při výběru mikročipů omezováni,“ konstatovala mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková. U veterinářů, se kterými má město dohodu, mohou nechat načipovat psa kterýmkoliv mikročipem. Město pak za implantaci mikročipu proplatí 350 korun.

Pokud si majitel psa vybere mikročip od jiné firmy nebo některou dražší verzi, rozdíl v nákladech doplatí z vlastní kapsy.

„Čipy města jsou automaticky vedeny v Centrální evidenci zvířat a věcí ČR. Pokud se pes zaběhne, lze jej pomocí čtecího zařízení snadno identifikovat. Na webové adrese www.identifikace.cz pak stačí v sekci vyhledávání zadat kód mikročipu. Systém ihned vyhodnotí, že majitelem čipu je Statutární město Frýdek-Místek. Je zde také uveden kontakt na zaměstnance magistrátu, který vyhledá majitele psa. Pes trvale označený městským čipem je dohledatelný v rámci celé České republiky,“ vysvětlila systém vedoucí oddělení místních daní a poplatků magistrátu Marcela Pilařová.

Pokud však chce být držitel psa uveden i v dalších evidencích, jako například v Národním registru majitelů zvířat www.narodniregistr.cz, musí tuto registraci provést sám a na vlastní náklady. Potřebný tiskopis obdrží u veterinárního lékaře.

„V případě, že občan zvolí pro svého psa jiné mikročipy než městské, není automaticky zapsán do žádného registru,“ upozornila Marcela Pilařová. Musí pouze magistrátu dodat potvrzení s registračním číslem mikročipu svého psa. Registraci do centrální nebo národní evidence je pak také nucen provést sám a na vlastní náklady. Registrace v evidencích není povinná. „Myslím si, že by měla být jen jedna evidence psů, do které by měli držitelé psů povinnost označeného psa nahlásit. Odpadlo by tak vyhledání psa ve více registrech a všichni by měli stejnou povinnost. Povinné označování psů by mělo být řešeno zákonem,“ míní Marcela Pilařová.

Ke konci loňského roku město evidovalo 4 460 psů. Nejvíce psů bylo načipováno v roce 2006, kdy začala platit vyhláška o trvalém označení psů. Nyní je ročně průměrně načipováno 350 psů. Díky snadnějšímu vyhledávání majitelů načipovaných psů také ubylo psů, kteří skončili v útulku. Zatímco v roce 2004 jich bylo 309, vloni bylo do útulku odvezeno jen 162 odchycených psů včetně zvířat z okolních obcí, kde čipování prozatím není povinné.