Mikuláš k dětem domů přichází obvykle už 5. prosince v podvečer. Obecní mikulášské slavnosti se ale konají v průběhu celého prvního prosincového týdne a někde už začaly první adventní neděli.

Ve Frýdku-Místku například mikulášský program nabízí hala Polárka, která zve bruslařskou veřejnost na akci Mikuláš na ledě, která se koná v neděli od 9.30 do 11 hodin. Místo vstupného se bude vybírat jeden kilogram starého papíru, tři kusy PET lahví a nebo vyřazené monočlánky či baterie.

Na programu bude bruslení s Mikulášem, čertem i anděly a bruslařskou sestavu doplní také hokejisté HC Frýdek-Místek. Na akci nebude chybět ani výtvarný koutek, pohádkové písničky, sladké dárečky a spousta zábavy. Bruslení s Mikulášem je určeno pro děti do 11 let s doprovodem. Mikuláš se ovšem neukáže pouze na ledě, ale navštíví postupně jednotlivé školy, školky a zavítá i na další akce v regionu.

Program pro děti s názvem Možná přijde i Mikuláš se koná například v sobotu od 14.30 hodin v rodinném centru Zvonilka ve Frýdlantu nad Ostravicí. Pro děti bude připravena minidiskotéka, tvořivé dílničky a nebudou chybět ani sportovní hry. Úderem 17. hodiny přijde Mikuláš s čertem a andělem.