VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Milan Konečný: Bazén v Brušperku? Zvažme s rozvahou!

Brušperk - Občanské sdružení Lašské společenství se sídlem v Brušperku je sdružení fyzických a právnických osob, v jehož čele působí Milan Konečný.

5.3.2013
SDÍLEJ:

Milan Konečný. Foto: Archiv Milana Konečného

Zastupitelé Brušperku mají v úmyslu postavit krytý plavecký bazén za pomoci dotačních peněz. Co vy na to říkáte jako občan?

Tak v prvé řadě těch peněz je na bazén málo, okolo devatenácti milionů korun. Újmy městu tak budou ročně více než čtyři miliony korun. A to se ještě bude muset postavit bazén, který se zadotuje třiceti miliony korun. A to není jisté, zda půjde o konečnou částku. Na nás, občany, to zcela jistě bude mít dopady zvýšení všech možných poplatků a podobně.

To je poněkud zvláštní. Jak jste na to přišel?

Vycházím z podkladů, které předložila radnice na svém posledním zastupitelstvu. Je to jednoduché, plyne to z nárůstu nákladů na provoz a nákladů na realizaci. Jedná se o velice jednoduchý výpočet. A to jsem bral v úvahu tu nejnižší možnou variantu. Jinak to jsou mnohem vyšší čísla.

Jaké jsou tedy vaše závěry, vyhodnocení?

Mám vážné obavy, že se jedná o tunelování strukturálních fondů a městského rozpočtu ve prospěch menší skupiny občanů. Na to však může finanční kontrola z Bruselu přijít. V dnešní době krize se chce v Brušperku realizovat nadstandardní, těžce uživitelný a omezující projekt. Myslím si, že je špatně provedena CBA analýza (analýza přínosů a nákladů) a CUA (analýza užitku a nákladů). Je špatně provedeno vyhodnocení vzhledem k takzvané nulové variantě, tedy situaci, kdy se bazén nebude stavět. Nemyslím, že by bylo vhodné hodnotit, kdo všechno asi udělal chybu.

O výstavbě krytého plaveckého bazénu už bylo schváleno referendum. Máte snad nějaké pochybnosti?

Referendum v tomto případě může působit manipulativně a alibisticky. Bazén má jisté stoupence, kterým jsou lhostejné důsledky zátěže ekonomiky města. Jedná se jim asi pouze o jejich osobní prospěch. Nejsou sociálně slabší a nevadí jim finanční zátěž. Zřejmě si neuvědomují, že svým souhlasem diskriminují ostatní občany. Z nerealizace bazénu by všichni měli mnohem více než z realizace. A týkalo by se to všech občanů, nejen malé skupinky, jak také plyne z marketingové studie. Je otázka, jak se brušperští občané nad tím ekonomicky zamyslí.

Jakou alternativu jste měl na mysli?

Lidé v budoucnosti nebudou mít na základní potraviny a bude se realizovat jiná ekonomika. Stačí si přečíst úvahy našeho nejcitovanějšího ekonoma profesora Milana Zeleného, které jsou v knize Všechno bude jinak. Rozumnější by bylo tvořit nějaký celoplošný sociální program pro Brušperk.

Chápu tedy dobře, že s dotacemi na výstavbu bazénu nesouhlasíte?

Získáním dotace 19 milionů se zaváže město k újmám více než čtyři miliony korun ročně. Pokud se bazén postaví, pravidelně ho bude navštěvovat maximálně dvacet procent lidí. Ostatní jsou statisticky zanedbatelní návštěvníci. To jsem odvodil z marketingového výpočtu z podkladů rady. Je to jedna pětina obyvatel. Aby to bylo rovnocenné pro všechny, tak by se musely vyčlenit újmy městu minimálně pětkrát 4 000 000 korun = 20 000 000 korun ročně. Jsou to velmi umírněné odhady. Je toho ale mnohem více.

Vám osobně by se nelíbilo mít v místě bydliště dostupný bazén?

To víte, že bych byl rád. Ale to by výstavba bazénu musela proběhnout za zcela jiných podmínek. Investice by měla být zadotována minimálně 95procentní částkou, a také provoz na deset let minimálně 60 procenty. Ale to je nereálné. Bazén by musel být postaven tak, aby byl ekonomický, nenarušoval chod školy a urbanistiku města. Mimochodem, nejde jen o samotný objekt budovy, ale je třeba pomyslet na to, že s tím souvisí také například výstavba přípojky inženýrských sítí, cesty, zpevněné plochy, terénní úpravy, zeleň, venkovní osvětlení a mnoho dalších záležitostí, aby bazén mohl bez problémů fungovat.

Co z toho plyne? Jaký je tedy váš závěr?

Je to jednoduché. Kdyby se náklady a újmy rozdělily mezi lidi, tak z ušetřených peněz by za rok mohl každý občan zdarma navštívit minimálně desetkrát jakýkoliv jiný bazén či realizovat jinou aktivitu. Když se postaví bazén, tak budou muset ještě platit. Proč tedy stavět bazén? Aby se zvýhodňovalo dvacet procent lidí v Brušperku?

A jak se k tomu postavit?

Existují pouze dvě varianty. Pokud lidé budou hlasovat pro výstavbu bazénu, musejí počítat s tím, že ho všichni draze zaplatí.

Dále bude narušen urbanismus města a zatíží se městský rozpočet. Budou-li hlasovat proti, každý z nich má potom možnost minimálně desetkrát zajít zadarmo jinde na bazén nebo si vybrat nějakou jinou aktivitu. A to při stejné zátěži rozpočtu města a vhodné investici peněz. Krytý bazén tedy zvažme uváženě! I když závěrečné slovo bude mít regionální rada. Referendum o výstavbě bazénu je plánováno na 16. března od 8 do 21 hodin. Pak se uvidí.

Autor: Ladislava Vavrošová

5.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Hokejisté Třince (v červeném) proti Plzni.
5

Marcinko ukončil sérii bez gólu, trefil Ocelářům vítězství s Plzní

Chodník v Čeladné je konečně hotov

Několikaměsíční omezení kvůli druhé etapě výstavby chodníku už nemusí trápit motoristy v Čeladné.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

Kapela Nebe obdarovala malé pacienty

V úterý 17. října měly děti hospitalizované na dětských odděleních Nemocnice Třinec o zábavu postaráno. Navštívila je skupina Nebe, která nyní vystupuje se svým Future technology tour 2017.

Odpoledne začnou volby. Bude volební účast mizerná jako posledně?

Dnes od 14 do 22 hodin a zítra od 8 do 14 budou lidé volit své zástupce kandidující do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení