„Jako zastupitelé jsme se rozhodli, že pro samotnou práci jsme neměli čas se věnovat zdejším lidem, například důchodcům. Proto jsme to chtěli trochu napravit a vymysleli jsme tuto kulturní a společenskou akci, o které se rozhodlo hned začátkem roku,“ řekl starosta Milíkova Zdeněk Szkandera s tím, že samotné přípravy zabraly poslední dva tři měsíce. „Sice nám nevyšlo počasí, ale přesto věřím, že se tato akce ujme, bude mít pokračování a stane se tradicí,“ doplnil starosta. Na dni obce se podílely také zdejší složky včetně národnostních menšin, které dostaly prostor se zde angažovat. „Spolky a složky v Milíkově nám pomáhají a zároveň i reprezentují obec, proto tady mají prostor, aby mohly prodávat své zboží,“ vysvětlil starosta Szkandera.

Jedním z taháků programu bylo vystoupení Andera z Košic. „Chtěli jsme oslovit i starší lidi z obce, navíc Ander byl vždy ikonkou v celé republice. Možná, že než nějaký zájezd pro důchodce po památkách či do vinného sklípku, jim vystoupeni Andera udělá radost a navíc zpestří celý program,“ vysvětlil starosta. Jednou ze složek, která se na průběhu podílela, byli hokejisté z HC Kozubová. „ My zde máme svůj stánek s pivem i jídlem, kde například nabízíme zdejší specialitu „bachora“, ale i grilované věci,“ řekl vedoucí týmu HC Kozubová Martin Lisztwan. Hokejisté navíc měli připravenou i soutěž, při které se přítomní museli trefit tenisákem vyslaným hokejkou na terče v brance. „Pochopitelně, že pro soutěžící jsou připraveny i ceny,“ doplnil Lisztwan.

Hokejový klub na vesnici není obvyklá věc, HC Kozubová však funguje od roku 1997. „Začínali jsme jako skupinka lidí z Milíkova a Košařisk. Jezdívali jsme hrávat do Českého Těšína. Pak se to rozjelo, přidali se kluci z dalších vesnic a máme amatérský klub, který jezdí po turnajích, také jsme pořádali svůj turnaj. Od nové sezony budeme hrát Beskydskou amatérskou hokejovou ligu. Soutěž budeme hrát v Těšíně,“ vysvětli vedoucí mužstva s tím, že bližší stadion v Třinci je velmi vytížen, proto amatérské celky jezdí do Těšína. „Nyní máme třiadvacet aktivních hokejistů,“ řekl Lisztwan.

Mimo soutěže hokejistů mohly děti házet na koš, skákat na trampolíně, pobavil je klaun Hopsalín. Přítomným se představili zdejší mladí hasiči, muzikanti a baviči Karel a Gustav, Azeťanka z Ostravy a další. Program měl však dvě velké lákadla – Andera z Košic a skupinu Kabát revival. „Je to tady fajn, ale počasí je špatné. Libí se mi trampolíny, hasiči a večer se těším na kapely,“ řekl čtrnáctiletý René Puczok z Milíkova. „Je to zde super, je to paráda, atrakce jsou zadarmo. Jsem zde od samého začátku,“ prozradil jedenáctiletý Damian Sikora. „Jsem rad, že tady jsem s kamarády. Plánuji, že zde vydržím tak do devíti hodin večer,“ svěřil se další z Milíkovských – desetiletý David Haratyk. „Mohlo být lepší počasí, jinak je to super. Andera z Košic jsem viděl už v televizi, tak jsem rád, že jej uvidím živě,“ uzavřel dvanáctiletý David Gorgol.