Naschvál oplacený zase jen naschválem, tak působilo víkendové mimořádné zasedání frýdecko–místeckého zastupitelstva. Primátorka Eva Richtrová (ČSSD) je totiž svolala na nedělní ráno a netajila se tím, že tento termín zvolila schválně. Opoziční zastupitelé, kteří o svolání mimořádného zasedání sami požádali, zase na toto netradičně načasované zasedání nepřišli.

Z devatenácti opozičních politiků se dostavil jen Petr Hartmann a Libor Koval z KDU–ČSL a Ondřej Urban ze sdružení Občané pro Frýdek–Místek. Z ODS nedorazil nikdo a nepřišli ani Nezávislí. Naproti tomu levicová radniční koalice se účastnila v plném počtu.

Opoziční koalice ODS, KDU–ČSL a Občané pro Frýdek–Místek už podruhé požádali o svolání mimořádného zastupitelstva proto, že usilují o odvolání Evy Richtrové z funkce primátorky města.

Její hlavu chtějí proto, že kvůli údajně špatně zpracovanému materiálu Integrovaný plán rozvoje města – Přitažlivé město přišel Frýdek-Místek jako jediné z pěti statutárních měst v kraji o možnost čerpat finančních prostředků z evropských fondů. Jedná se o částku v řádech několika milionů eur.

Primátorka se však tomuto nařčení brání s tím, že Regionální rada Moravskoslezského kraje o přidělení dotací pro Frýdek-Místek prozatím nerozhodla, pouze své rozhodnutí odložila a požádala o přepracování materiálu.

Zastupitelé se kvůli odvolání primátorky sešli už jednou začátkem listopadu, to ale levicová koalice hlasování o jejím sesazení zcela zablokovala. Svou nadpoloviční převahou hlasů totiž neschválila program jednání zastupitelstva, takže na hlasování o odvolání pak vůbec nemohlo dojít.

Protože při nedělním zasedání zastupitelstva nebyl za opozici přítomen nikdo, kdo by návrh na odvolání primátorky zdůvodnil, zastupitelé nakonec přijali protinávrh Petra Rafaje (ČSSD), podle kterého má opozice začít pracovat a přestat škodit. „Je smutné, že opozice sama žádala svolání zastupitelstva a pak ani nebyla schopna přednést důvod pro odvolání primátorky. Vnímám to jako pohrdání zastupitelstvem i občany,“ řekl Petr Rafaj.

„Zastupitelstvo jsem mohla svolat v jinou dobu, ale proč ne zrovna v neděli ráno? Zákon o obcích den ani hodinu konání zastupitelstva neřeší,“ krčila rameny primátorka města Eva Richtrová.