Hnutí Děti Země nesouhlasí se stavebním povolením pro 2,3 kilometru dlouhý úsek přes řeku Morávku, které ministerstvo dopravy vydalo v polovině srpna. Jak už Deník dříve avizoval, ekologové proti vydání podali minulý týden rozklad k ministru dopravy. „Ačkoliv nám ministerstvo v našich návrzích vyšlo poměrně vstříc, zákonnost závazných stanovisek lze prověřit jen až společně s odvoláním. A my právě máme vážné pochybnosti, zda krajský úřad v Ostravě vyhodnotil zásah obchvatu do nivy řeky Morávky správně," vysvětlil hlavní námitky rozkladu předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Děti Země proto ve svém rozkladu upozornily na variantu s modernizací části průtahu výstavbou zahloubeného tunelu v délce 450 metrů za přibližně miliardu korun. Jižní obchvat Frýdku-Místku, který má měřit 8,6 kilometru a náklady se odhadují na zhruba 3,8 miliardy korun, by se tak vůbec nestavěl. Vedení města však podobnou možnost vyvrací.

„Varianta, která je schválená, má územní rozhodnutí a z velké části stavební povolení, tedy jižní obchvat je výsledek mnohaletého úsilí. Jakákoli jiná varianta bude mít zase svoje odpůrce," poznamenal náměstek primátora Dalibor Hrabec. Zopakoval, že jediná reálná varianta je jižní obchvat v současné podobě.

O výhradách ekologů věděli zástupci města předem. Rozhodnutí je teď na rozkladové komisi, která může zasedat i dva měsíce. Obdobné tahanice doprovázely i vydání minulého stavebního povolení, námitky se ale podařilo vyřešit. „Jde o věc státní správy, ministerstva. Nejsme schopni to ovlivnit, musíme čekat. Na druhou stranu já jsem optimistický," doplnil Dalibor Hrabec. Zatím se počítá s tím, že stavební práce začnou v závěru příštího roku.