„Naším cílem je udělat vše pro to, aby se věznice spustila ještě letos," řekl Jiří Pospíšil přesně před rokem novinářům. Předpokládal, že zařízení bude mít kapacitu 500 odsouzených, a naznačil, že na stavební úpravy a technické vybavení se vyčlenilo sto milionů korun.

O dvanáct měsíců později je ale všechno jinak. „Současný stav je asi všeobecně známý: věznice se nerozjela, budova je zakonzervována. Zůstává však nadále v majetku ministerstva spravedlnosti a podle našich informací se s ní do budoucna jako s věznicí počítá," řekla včera starostka Vyšních Lhot Dana Nováková. Říká, že „každopádně je za tím amnestie", která znamenala takový úbytek vězňů, že do Vyšních Lhot zkrátka „není koho navézt". Jiří Pospíšil loni tvrdil, že na zmíněný počet odsouzených bude potřeba 200 zaměstnanců a mělo se „tlačit" na to, aby práci získali zájemci z regionu. „Nebyly to sice takové počty, ale určitě je to škoda. Ti, kteří nastoupili, následně svůj poměr v době určité ukončí. Je nám to líto. Dobrou zprávou je, že ministerstvo s tím i nadále počítá ten areál je připraven," dodala Dana Nováková. Na otázku, zda se věznice může otevřít ještě letos, řekla: „Ne. Já to reálně nevidím. Nejdříve příští rok, ale to je opravdu jen odhad." Jiří Pospíšil, jenž byl na konci června 2012 odvolán z vlády, přijel na pozvání poslance Igora Svojáka.

„Návštěvu jsme plánovali již několikrát, ale bohužel buď jedné, nebo druhé straně do toho vždy něco „vlezlo", a tak se návštěva asi čtyřikrát zrušila. Nynější situace okolo objektu ve Vyšních Lhotách vše urychlila a zjednodušila a návštěva se uskutečnila," řekl loni Deníku. „Plánovaní takové návštěvy je vždy hodně odvislé od osobních vztahů s danou osobou," dodal. Ministr se loni 5. března objevil i v Kozlovicích, kam ho pozvali na oblastní sněm ODS.