Miniveletrh arteterapie se v tomto roce koná podruhé. Přes nepřízeň počasí, která panovala v červnovém termínu, se miniveletrh těšil velké pozornosti kolemjdoucích.

„Oblíbené je drátkování, modelování z fima nebo pletení košíků z papírových smotků. Na začátku léta si lidé mohli vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu. Tentokrát jsme pro zájemce přichystali novinku, plstění ovčího rouna pomocí jehly,“ řekla Romana Dobšová ze střediska Jordán, která se na Miniveletrhu arteterapie organizačně podílí.

„Filcování neboli plstění patří mezi tradiční, přitom jednoduché techniky. Potřebujete velkou trpělivost, ale výsledek stojí za to – dekorace, bytové doplňky, náušnice, oblečení i hračky. To vše si můžete vyrobit úplně sami,“ dodala.

Zvláště v dnešní hektické době je arteterapie účinným nástrojem k udržení si dobrého duševního zdraví. „Jde nejen o účinnou prevenci, ale také o všeobecně uznávanou léčebnou metodu. Proto byl Miniveletrh arteterapie zařazen do programu Týdnů duševního zdraví, které zastřešují akce pro duševně nemocné v celé České republice. Poprvé se týdny zdraví konaly v roce 1990. Od té doby vždy od 10. září do 10. října můžete navštívit některou z programových akcí. Samotný 10. říjen byl vyhlášen Světovým dnem pro duševní zdraví. Cílem těchto akcí je zapojit duševně nemocné do života a naučit nás větší toleranci k nemocným lidem,“ vysvětlila Dobšová.

Miniveletrh arteterapie je součástí společného česko-polského projektu Třinecké dny umění – Arteterapie.