Kolik roků již toto dopravní značení v obci máte?

Jsme největší obcí v Moravskoslezském kraji, která přistoupila k tomuto, jak se dnes ukazuje, správnému a systémovému řešení. Podle měření z srpna a září letošního roku projede Ostravicí v exponovaných termínech až 20 tisíc vozidel, v zimním období je to ještě víc. Před pěti roky začala být situace na tomto tahu právě v zimě naprosto neúnosná. Koridor prochází CHKO Beskydy a u přehrady Šance i pásmem ochrany vod s přísným zákazem solení komunikací s jedinou možností inertního posypu. Zapadlé kamiony dokázaly v obou směrech v úseku Ostravice Staré Hamry Bílá Hlavatá i na několik hodin zcela zastavit dopravu a uprostřed hor doslova odřízly od světa dopravu osobní, komunální a v krizových situacích i složky integrovaného záchranného systému. Proto jsme se jako zástupci obcí Ostravice, Staré Hamry a Bílá spojili a vyvolali jednání se správcem komunikace Ředitelstvím silnic a dálnic, Správou silnic MS kraje, krajským úřadem a policií. Výsledkem bylo povolení k označení rizikového úseku a od roku 2009 jeho osazením uvedenými značkami.

Kde toto dopravní značení řidiči naleznou?

Nová přísná pravidla ukládají vozidlům s nosností nad 3,5 tuny, tedy zejména spedičním vozidlům a kamionům, za povinnost při jakékoli sněhové pokrývce na vjezdu do značeného úseku zabezpečit vozidlo kompletní sadou zimních pneumatik s dezénem minimálně šest milimetrů a sněhovými řetězy. Vozidla do 3,5 tuny musejí mít také kompletní sadu zimních pneumatik s dezénem minimálně čtyři milimetry. Dopravní značení C 15 a a b povinná zimní výbava je viditelně osazeno v Ostravici za čerpací stanicí Eurooil na nadjezdu ve Frýdlantu nad Ostravicí, dále v obci Bílá v části Konečná a lokalitách Černá a Hlavatá.

Spolupracujete také s policisty, zda řidiči toto dopravní značení dodržují?

V rámci prevence zde funguje intenzivní spolupráce se složkami Policie ČR. Ta v exponovaném období monitoruje všechny řidiče a ty, kteří nesplňují podmínky ke zdolání daného úseku, vrací zpět. V případě porušení pravidel může udělit pokutu 2000 korun a odejmout dva trestné body. Pozitivní efekt dále přinesl i fakt, že se tato informace o úpravě dopravního značení v Beskydech v průběhu čtyř sezón dostala do povědomí řidičů, ať už osobní, mezinárodní autobusové či spediční a dálkové kamionové dopravy. Postupně je zaváděna do systému elektronických navigací a dispečeři všech velkých přepravních společností raději odklánějí své soupravy na trasu přes Jablunkov.

Co na to říkají místní lidé?

Také lidem v Ostravici se podstatně ulevilo. Úsek přestal být kritický. Občané nemají v daném období problémy s dopravní obslužností, děti se školní docházkou, zimní údržba komunikací probíhá plynule a turisté se dostanou do beskydských zimních středisek a zpět, pohodlně, bezpečně a včas. Doprava v Ostravici je stále hodně silné téma. Vývoj na silnicích i nadále bedlivě sledujeme.

V současné době se blíží zima, což se na silničním provozu v obci také projeví…

Ostravice se znovu chystá na souboj se sněhem. Jsme vyhlášená horská turistická obec se 2 400 obyvateli, nacházíme se v centru Moravskoslezských Beskyd, tedy destinací s každoroční migrací tisíců turistů a návštěvníků, kteří vyrážejí za zimními radovánkami, a proto situaci v žádném případě nemůžeme podcenit. V katastru Ostravice máme 20 hotelů s ubytovací kapacitou 1 300 lůžek v kategoriích od turistické třídy až po 4 hvězdičkové hotely. K tomu je třeba připočíst i dvanáct set objektů pro individuální rekreaci, tedy chaty a chalupy, kam se lidé hlavně na svátky vracejí. O kalamitní situace při sněhové pokrývce v blížícím se období i kolem jednoho metru tradičně nebývá nouze. Jako obec máme za úkol zajišťovat zimní údržbu chodníků v délce 9 kilometrů a 0,8 hektaru veřejných parkovišť. Díky logistickému zázemí i nové technice jsme v tomto souboji vždy obstáli.

Používáte nějakou speciální techniku?

V loňském roce obec Ostravice zakoupila ke stávajícímu vozovému parku nový malotraktor domácí výroby značky Yukon se sněhovou samochodnou frézou se záběrem 120 centimetrů. Na tento malotraktor se nám podařilo získat devadesátiprocentní dotační krytí. Moderní stroj ideální pro naše podmínky se nakonec ukázal jako neocenitelný pomocník zejména při obousměrném úklidu chodníků. Obec Ostravice se s vydatnými sněhovými přeháňkami často dostávala do hodně svízelných situací. Dospělí chodci, penzisté, děti i maminky s kočárky často museli vstupovat do vysoce frekventované komunikace 1/56. Toto už je ale dnes minulostí.

Na kolik peněz přijde zimní údržba v obci?

Celkový rozpočet zimní údržby v obci Ostravice dosahuje ročních nákladů jeden a půl milionu korun. Práce provedené vlastními silami, to znamená našimi pracovníky obce, představují položku přibližně 400 tisíc korun, do zbytku se pak musí vejít externí firma. V Ostravici nebývá výjimečností, že sněhová pokrývka dosahuje výšky 50 až 70 centimetrů. Za kalamitní pak považujeme stavy kolem 110 centimetrů sněhu. I když ta letošní pravá zima je teprve před námi, nemůžeme usínat na vavřínech, protože naše zkušenosti Ostravičanů hovoří o tom, že nás může prověřit až teprve mocný únor či třeba zasypaný březen.