Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miroslav Mališ: Dopravní značení Ostravici hodně ulehčilo

Ostravice - Vedení Ostravice se na začátku zimního období vrátilo k fungování dopravního značení C15 a a b povinná zimní výbava, která v zimním období, tedy od 1. listopadu do 31. března, reguluje dopravu na klíčové komunikaci 1/56 a 2/484 na jednom ze dvou klíčových severomoravských silničních koridorů se ztíženým provozem přes Beskydy ve směru na východ na slovenskou Bytču a valašský Rožnov pod Radhoštěm.

10.12.2012
SDÍLEJ:

Starosta Ostravice Miroslav Mališ.Foto: Archiv obce

Kolik roků již toto dopravní značení v obci máte?

Jsme největší obcí v Moravskoslezském kraji, která přistoupila k tomuto, jak se dnes ukazuje, správnému a systémovému řešení. Podle měření z srpna a září letošního roku projede Ostravicí v exponovaných termínech až 20 tisíc vozidel, v zimním období je to ještě víc. Před pěti roky začala být situace na tomto tahu právě v zimě naprosto neúnosná. Koridor prochází CHKO Beskydy a u přehrady Šance i pásmem ochrany vod s přísným zákazem solení komunikací s jedinou možností inertního posypu. Zapadlé kamiony dokázaly v obou směrech v úseku Ostravice Staré Hamry Bílá Hlavatá i na několik hodin zcela zastavit dopravu a uprostřed hor doslova odřízly od světa dopravu osobní, komunální a v krizových situacích i složky integrovaného záchranného systému. Proto jsme se jako zástupci obcí Ostravice, Staré Hamry a Bílá spojili a vyvolali jednání se správcem komunikace Ředitelstvím silnic a dálnic, Správou silnic MS kraje, krajským úřadem a policií. Výsledkem bylo povolení k označení rizikového úseku a od roku 2009 jeho osazením uvedenými značkami.

Kde toto dopravní značení řidiči naleznou?

Nová přísná pravidla ukládají vozidlům s nosností nad 3,5 tuny, tedy zejména spedičním vozidlům a kamionům, za povinnost při jakékoli sněhové pokrývce na vjezdu do značeného úseku zabezpečit vozidlo kompletní sadou zimních pneumatik s dezénem minimálně šest milimetrů a sněhovými řetězy. Vozidla do 3,5 tuny musejí mít také kompletní sadu zimních pneumatik s dezénem minimálně čtyři milimetry. Dopravní značení C 15 a a b povinná zimní výbava je viditelně osazeno v Ostravici za čerpací stanicí Eurooil na nadjezdu ve Frýdlantu nad Ostravicí, dále v obci Bílá v části Konečná a lokalitách Černá a Hlavatá.

Spolupracujete také s policisty, zda řidiči toto dopravní značení dodržují?

V rámci prevence zde funguje intenzivní spolupráce se složkami Policie ČR. Ta v exponovaném období monitoruje všechny řidiče a ty, kteří nesplňují podmínky ke zdolání daného úseku, vrací zpět. V případě porušení pravidel může udělit pokutu 2000 korun a odejmout dva trestné body. Pozitivní efekt dále přinesl i fakt, že se tato informace o úpravě dopravního značení v Beskydech v průběhu čtyř sezón dostala do povědomí řidičů, ať už osobní, mezinárodní autobusové či spediční a dálkové kamionové dopravy. Postupně je zaváděna do systému elektronických navigací a dispečeři všech velkých přepravních společností raději odklánějí své soupravy na trasu přes Jablunkov.

Co na to říkají místní lidé?

Také lidem v Ostravici se podstatně ulevilo. Úsek přestal být kritický. Občané nemají v daném období problémy s dopravní obslužností, děti se školní docházkou, zimní údržba komunikací probíhá plynule a turisté se dostanou do beskydských zimních středisek a zpět, pohodlně, bezpečně a včas. Doprava v Ostravici je stále hodně silné téma. Vývoj na silnicích i nadále bedlivě sledujeme.

V současné době se blíží zima, což se na silničním provozu v obci také projeví…

Ostravice se znovu chystá na souboj se sněhem. Jsme vyhlášená horská turistická obec se 2 400 obyvateli, nacházíme se v centru Moravskoslezských Beskyd, tedy destinací s každoroční migrací tisíců turistů a návštěvníků, kteří vyrážejí za zimními radovánkami, a proto situaci v žádném případě nemůžeme podcenit. V katastru Ostravice máme 20 hotelů s ubytovací kapacitou 1 300 lůžek v kategoriích od turistické třídy až po 4 hvězdičkové hotely. K tomu je třeba připočíst i dvanáct set objektů pro individuální rekreaci, tedy chaty a chalupy, kam se lidé hlavně na svátky vracejí. O kalamitní situace při sněhové pokrývce v blížícím se období i kolem jednoho metru tradičně nebývá nouze. Jako obec máme za úkol zajišťovat zimní údržbu chodníků v délce 9 kilometrů a 0,8 hektaru veřejných parkovišť. Díky logistickému zázemí i nové technice jsme v tomto souboji vždy obstáli.

Používáte nějakou speciální techniku?

V loňském roce obec Ostravice zakoupila ke stávajícímu vozovému parku nový malotraktor domácí výroby značky Yukon se sněhovou samochodnou frézou se záběrem 120 centimetrů. Na tento malotraktor se nám podařilo získat devadesátiprocentní dotační krytí. Moderní stroj ideální pro naše podmínky se nakonec ukázal jako neocenitelný pomocník zejména při obousměrném úklidu chodníků. Obec Ostravice se s vydatnými sněhovými přeháňkami často dostávala do hodně svízelných situací. Dospělí chodci, penzisté, děti i maminky s kočárky často museli vstupovat do vysoce frekventované komunikace 1/56. Toto už je ale dnes minulostí.

Na kolik peněz přijde zimní údržba v obci?

Celkový rozpočet zimní údržby v obci Ostravice dosahuje ročních nákladů jeden a půl milionu korun. Práce provedené vlastními silami, to znamená našimi pracovníky obce, představují položku přibližně 400 tisíc korun, do zbytku se pak musí vejít externí firma. V Ostravici nebývá výjimečností, že sněhová pokrývka dosahuje výšky 50 až 70 centimetrů. Za kalamitní pak považujeme stavy kolem 110 centimetrů sněhu. I když ta letošní pravá zima je teprve před námi, nemůžeme usínat na vavřínech, protože naše zkušenosti Ostravičanů hovoří o tom, že nás může prověřit až teprve mocný únor či třeba zasypaný březen.

Autor: Tomáš Machálek

10.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tomáš Vidura, Čeladná, nar. 17. 10., 50 cm, 3,68 kg, Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Skupina Nebe navštívila dětské pacienty v Třinci.
12

Kapela Nebe obdarovala malé pacienty

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

/FOTOGALERIE/ Klidné bydlení, anebo lepší služby? To jsou názory odpůrců a zastánců stavby velké prodejny v lokalitě Podlesí. Ti první už sehnali pod petici podpisy asi desetiny obyvatel města. Druzí mají na své straně jeho vedení.

Snad nebudou hráči hledět do kamer, přeje si předseda fotbalistů Řepišť

V Řepištích se chystají na fotbalovou slávu se vší důsledností. Už v sobotu v poledne přivítá tamní klub, hrající I.B třídu, soupeře z Doubravy.

Zprovoznění obchvatu mělo zpoždění

V úterý 17. října byl slavnostně otevřen obchvat Třince v úsecích Nebory – Oldřichovice a Oldřichovice – Bystřice. Jako první se po nové cestě měli v 18 hodin projet motorkáři. 

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

V Česku pátý den po sobě padaly teplotní rekordy. Nová maxima dnes hlásí 25 ze 144 stanic měřících 30 a více let, většinou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde bylo i přes 22 stupňů Celsia. Nový rekord si ale připsala i Labská bouda v Krkonoších. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení