„Jak dostanou šlehu, tak ty strojky neví, co dělat,“ popisuje Lumír Firla z Orlové, který pořídil sloupové otočné hodiny před více než deseti lety jako reklamní plochu. Pro autoservis, autobazar a další byznys spojený s motorismem a motosportem. Už ho kvůli nepřesné časomíře kontaktovali i z frýdeckomístecké radnice.

„Naše město pronajímá pozemek k umístění tohoto zařízení. Nájemce byl upozorněn na nefunkčnost hodin a přislíbil, že za příznivých klimatických podmínek provede opravu,“ informovala Deník Jana Musálková Jeckelová z městského úřadu FM.

Hodiny u Parkoviště v pivovarské ulici ukazovaly na každém ze čtyř ciferníků jiný čas, 8. 12. 2023.
Zajímavost ve Frýdku-Místku: čtyři ciferníky zde ukazují čtyři různé časy

Lumír Firla se na ni chystá v následujících dnech. „Snad už v úterý odpoledne. Vezmu žebřík a zkusím hodiny synchronizovat. Mělo by to jít postavením všech ručiček na dvanáctky a pomačkáním několika tlačítek,“ vysvětlil s tím, že pokud neuspěje, hodlá zařízení jednoduše vypnout.

Právě městský úřad byl v souvislosti s nepřesnými hodinami terčem veřejné kritiky, ale ukázalo se že městu nepatří. „Na hodinách se rozcházejí časy už nejméně dvacet let. Aby někdo neříkal, že je to chyba nynějšího vedení radnice a technických služeb,“ poznamenává sedmatřicetiletý obyvatel města Jakub Richter.

Nová pokladnička ve Frýdku-Místku už slouží. Zleva realizátoři pokladničky Radek Sklář a Zdeněk Klíma, vpravo primátor města Petr Korč.
Nová pokladnička ve Frýdku-Místku už funguje, poslouží ženám a dětem z azyláku

Lumír Firla má sloupové hodiny nejen ve Frýdku-Místku, ale také v centru Orlové, kde žije. A ani tady nešly vždycky bez závad. „Když je výpadek proudu, nebo uhodí blesk, je zle. A taky mi stavaři dvakrát překopli přívodní kabely,“ uzavírá Firla.