Během šesti hodin ulovil přesně 17,58 kilogramu ryb. Na soutoku Lužnice s Vltavou se dařilo i jeho družstvu Zvíkovské vydry, které bylo rovněž druhé. „V každém závodním dni se chytá tři hodiny. Ryby se hážou do vezírku, po ukončení závodu se zváží a pouští se zpět do vody,“ přiblížil Radim Kozlovský. „První den jsem nachytal necelé čtyři kilogramy, to byl průměrný výkon, ale stačil na druhé místo v sektoru. Druhý den to bylo bezmála 14 kilogramů, což je docela slušné. To už si člověk dobře zachytá,“ poznamenal. Dodal, že v týmu Zvíkovských vyder se sešli ještě rybáři z Prahy a Plzeňska. „To družstvo je posbírané v podstatě z celé republiky.“

Osobní rekord si Kozlovský vytvořil před dvěma lety při mistrovství ČR na stejném místě. „Za jeden den to bylo 24 kilogramů,“ vzpomíná na šampionát, který vyhrál s celkovým součtem skoro čtyřiceti kilogramů.

„Při plavané se ryby chytají na splávek. Je to asi nejzajímavější a nejtechničtější rybolovný způsob,“ řekl Kozlovský s tím, že většinou se chytá na pruty o délce 11,5 metru bez navijáku. „Pro bezpečnější zdolávání ryb je prut vybaven amortizérem, což je prakticky guma zasunutá ve špičce prutu. Před zahájením samotného lovu je potřeba určit strategii, jak velké ryby a jakého druhu se budou chytat a v jaké hloubce. Z toho se pak vychází při sestavování udice,“ uvedl. „Zajímavější je chytat větší ryby, ale to je zrádné, protože se chytá na velmi jemné náčiní. Vlasec má sílu lidského vlasu. Chytíte tři větší kapry a máte pět kilogramů, ale při sportovním rybolovu má ryba velkou šanci uspět,“ poznamenal Radim Kozlovský.

„Mnohdy je intenzita záběrů taková, že za tři hodiny nemáte čas utřít si pot z čela. Jde o precizní chytání, na vrcholové závody máte nachystáno pět i více udic, které vám umožní rychle reagovat na změny podmínek. V nastavení udice rozhodují milimetry a záleží, jakou rybu chytáte i jaké je počasí. Někdy je to boj na život a na smrt,“ přiblížil.

Mistrovství světa se účastní kolem třiceti pětičlenných týmů. „Vybírají se úseky řek, kde jsou podmínky pro všechny přibližně stejné, chytá se i na kanálech,“ řekl Kozlovský. K závodnímu chytání se dostal před sedmi lety, kdy se u nás začal tvořit tým pro mistrovství světa hendikepovaných rybářů. „Loni jsme byli v Belgii, kde jsme neuspěli, předloni v Portugalsku mi o vlásek uteklo třetí místo v jednotlivcích. Byl jsem čtvrtý, o pět gramů za domácím Portugalcem,“ uvedl Radim Kozlovský. Dodal, že v plavané patří mezi absolutní špičku také Italové a Francouzi. „Závodit už začali také Poláci,“ poznamenal místostarosta. Letošní mistrovství světa se koná 9. a 10. srpna v Německu.

„Ryby lovím od dětských let. Baví mě to, je to jedna ze zálib, kterou pěstuji celý život. Když mi to vyjde, tak jednou dvakrát týdně si intenzivně zalovím menší ryby. Dá se říci, že trénuji záseky, rozpoznávání záběrů, manipulaci s prutem i zdolávání,“ naznačil Radim Kozlovský.