Mladí lidé ukázali, že jim poezie není cizí. Na scéně frýdecko-místeckého divadla Čtyřlístek totiž v sobotu 13. března proběhlo okresní kolo 53. ročníku recitační soutěže Wolkrův Prostějov. Na prknech, co znamenají svět, středoškoláci s přehledem a obrovským citem a nasazením recitovali prózu i poezii. Jejich výběr byl široký – od klasiků Jiřího Wolkera, Jana Nerudy či Francoise Villona přes moderní poezii Jacquese Préverta, Jana Skácela či Václava Hraběte až po poetické písně Jarka Nohavici. Každý z devíti soutěžících představil dvě díla. Odbornou porotu pak čekal nelehký úkol vybrat mezi mladými recitátory ty, kteří budou město reprezentovat v krajském kole soutěže.

Kromě hodnocení poroty byla ve Frýdku-Místku vyhlášena i cena divák. Získal ji Jiří Svoboda z Beskydy Moutain Academy. S názory diváků se shodla i odborná porota, neboť Jiří Svoboda zvítězil také v kategorii od 17 do 20 let. Na druhém místě v této kategorii se umístil Matěj Lanča z Gymnázia a SOŠ Cihelní a na třetím místě skončila Adéla Jašíčková rovněž z Gymnázia a SOŠ Cihelní. V kategorii do 17 let zvítězil Jan Šimek ze SPŠ Frýdek-Místek a druhý se umístil Tomáš Piskoř SŠO a OP Potoční – Frýdek-Místek. Do krajského kola postupuje všech těchto pět vítězů a tuto pětici doplní ještě Patrik Bauer z frýdecko-místecké Obchodní akademie, který ve Čtyřlístku získal pomyslnou bramborovou medaili a čestné uznání. Čestná uznání pak od poroty získali také Bára Janáková z Gymnázia a SOŠ Cihelní, Klára Tomková ze stejné školy a Tereza Szumilová ze SŠO A OP Potoční – Frýdek-Místek.

„Vítězství mě překvapilo a mám z něj velkou radost. Recitování mám rád a v Karviné na krajském kole soutěže budu mít možnost porovnat, jak obstojím v konkurenci děcek z ostatních okresů. Už se na to moc těším,“ usmíval se sedmnáctiletý Jiří Svoboda. „Myslím, že ještě náročnější, než samotná recitace, je výběr správné básničky. Do krajského kola se zkusím připravit tak, abych obstál co nejlépe,“ pověděl osmnáctiletý Patrik Bauer.

S průběhem okresního kola soutěže je spokojena i jeho organizátorka Nela Chamrádová z občanského sdružení Kalimera. „Soutěž proběhla v domácké atmosféře, v klidu a pohodě. Účast byla lepší než vloni a soutěžící podali, někdy i přes trému a nervozitu, dobré výkony, za které se rozhodně nemusejí stydět,“ zhodnotila průběh soutěže Nela Chamrádová. „Škoda jen, že se nám nepodařilo získat větší podporu ze strany většiny středních škol,“ posteskla si.

A jak vidí recitování samotní středoškoláci? „Když vidím recitovat básně kluky, kteří jinak vypadají drsně a člověk by to do nich vůbec neřekl, úplně se mi rozbuší srdce a začnou se mi zapalovat lýtka,“ smála se osmnáctiletá Tereza Szumilová. „Je to od nich kouzelné a šarmantní a před takovými kluky klobouk dolů,“ dodala už vážně. „Samozřejmě jsem už holce recitoval. Měla slzy na krajíčku. Myslím, že recitování může zapůsobit dobře, ale musí padnout na úrodnou půdu. Holka, které chce člověk recitovat, musí být inteligentní a citlivá,“ usmíval se osmnáctiletý Patrik Bauer. „K holkám se raději nevyjadřuji. Kromě recitování také hraji divadlo, takže spolužáci už jsou na to u mě zvyklí a berou to normálně. Myslím, že se jim nezdá divné, že mě baví recitování – vždyť je to jenom trochu jiná součást divadla,“ pokrčil rameny sedmnáctiletý Jan Beseda. „Recitování u kluků mi přijde neobvyklé. Kromě těch pár, kteří dnes soutěžili, vlastně asi žádné jiné podobné neznám. Je to ale moc pěkné, moc se mi to líbí,“ zamyslela se osmnáctiletá Adéla Jašíčková. „Recitování holce ovšem musí přijít v pravou chvíli, nesmí toho být hodně. Když se ovšem podaří situaci vystihnout, každá to určitě ocení. Já osobně bych ocenila ještě více, kdyby kluk v takovou chvíli zarecitoval nějakou vlastní básničku,“ prozradila Adéla.