Tři muži okolo dvaceti let se procházejí pod Svinovskými mosty a sledují své okolí. Jsou upravení a na sobě mají společenské obleky. Najednou mi vstoupí do cesty a vybídnou mě, ať si jednoho z nich vyberu.

Podle nich je dnes můj šťastný den, kdy s jedním z nich můžu strávit večer. Nechápu, o co jde, a tak mi mladíci začnou vysvětlovat, že pracují pro jednu agenturu. Jejich pracovní náplní je dělat společnost ženám, které jim za to zaplatí. Ptám se na jméno zmíněné agentury a chci nějaký důkaz o tom, zda je vše, co mi řekli, pravda.

Ani jedno z toho ale nedostanu. Mladíci se vymlouvají, že jméno agentury mi nemůžou říct, stejně tak své příjmení. „Proč myslíte, že jsme tak vymódění a upravení? Abychom vypadali důvěryhodně,“ oponuje jeden ze „společníků“, třiadvacetiletý David. Dotěrnými dotazy zjišťuji, v čem jejich práce spočívá.

Mladíci náhodně osloví slečnu nebo ženu, a zeptají se, kolik by nabídla za večer strávený v jejich společnosti. Potom si vezmou kontakt a dle nejvyšší nabídky dne si vyberou zákaznici, které se budou věnovat. Tímto způsobem si prý vydělají až osmdesát tisíc měsíčně. Samozřejmě sex nepřichází v úvahu, ledaže by zákaznice chtěla a připlatila si. „Jasně, že k sexu občas dojde, proč ne,“ chlubí se David.

Potenciální zájemkyně nehledá jen v Ostravě, ale na celé severní Moravě. Má poznámka, že je gigolo, ho ale irituje a trvá na tom, že je společník, a v tom je rozdíl.

Celá záležitost je více než podezřelá, a tak po deseti minutách odejdu. Docházím k závěru, že se skupinka mladíků zřejmě pokusila vydělat pár tisíc pomocí nepromyšlené historky o agentuře a drahého obleku.

Podle mluvčí Městské policie Ostrava Vladimíry Kajnarové se však údajní společníci nedopouštějí trestné činnosti. „Teoreticky se protiprávního jednání nedopustili, protože daná žena s nimi jde dobrovolně,“ vysvětlila. „Pokud to provádějí uvedeným způsobem, kde se nejedná o žádné násilí, nebo donucování k tomu, aby s nimi žena strávila večer a zaplatila jim, tak se to nedá kvalifikovat ani jako přestupek,“ dodala.

Jak se tedy zdá, vydávat se za společníka není vůbec špatný nápad.