V lednu tomu bude pět měsíců, co pracovníci a nadšenci ze Záchranné stanice v Bartošovicích vypustili v beskydských kopcích nedaleko Hodslavic sedm orlů skalních. Jde již o třetí generaci vypuštěných v rámci unikátního projektu, který se snaží navrátit tohoto majestátního dravce na české nebe.

Doposud přišla z Bartošovic pouze jedna smutná zpráva. S nástrahami divoké přírody se nedokázal vypořádat s těžkým osudem svázaný samec Evžen, který byl nalezen mrtvý. Ovšem ostatním orlům, nejen třetí generace, se daří výborně, což dělá všem fanouškům a realizátorům projektu obrovskou radost. Například mezi letos vypuštěné samice Izabelu a Kiku zavítal divoký orel skalní. „Tohoto nádherného dravce jsme v letošním roce několikrát pozorovali při přeletech i letových hrátkách s našimi orly a rozeznáme ho i hlasově. Je možné, že jde o samce, kterého na této lokalitě pozorujeme již od června 2006, kdy jsme ho poprvé zaregistrovali,“ sdělil Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice v Bartošovicích. Podle opeření by mělo jít o dospělého samce a díky automatickému fotoaparátu umístěného u krmiště se ho podařilo také vyfotit.

Mladý orel Jakub, vybaven jako jediný také satelitní vysílačkou, se nyní pohybuje na česko – polském pomezí, zhruba šedesát kilometrů od místa vypuštění. „Samec Charlie nám na několik dnů zmizel z dosahu vysílačky, ale to nic neznamená, je období potulek, a zálety na sto kilometrů a více nejsou vzácností,“ dodal Petr Orel. To potvrzuje například jedna ze samic vypuštěných v roce 2006, která byla v listopadu