Že bude mluvit za pořadatele pivní slavnosti, se přitom dozvěděl tři dny před akcí – když přišel na pivo.

Myslel si, že jde o vtip

„Bylo to pro mě až šokující. Oznámil mi to Radim Turoň, majitel hospůdky U Radima. Považoval jsem to za fór, ale vzápětí mi to potvrdil hlavní organizátor Milan Suszka. Bylo mi vysvětleno, že akce je už opravdu veliká a že mu toho času moc nezbývá. Mou úlohou bylo být ve styku s lidmi, kteří se chtějí o Bierfestu něco dozvědět,“ popsal Jan Vitásek. „Hodně mě to překvapilo, ale i potěšilo, že jsem byl poctěn takovou důvěrou,“ připustil.

Na akci, kterou měl v podstatě chválit a propagovat, byl pak dokonale připraven. „Je tady dvanáct prodejců a napočítal jsem šestnáct druhů piv,“ hlásil. „Dvě desítky, jedna jedenáctka, jedna čtrnáctka, zbytek jsou dvanáctky. Objevil se tady i kvasničák, který zatím přesný název nemá,“ poznamenal k pivu, který vyrábí minipivovar u Třince. Vitásek měl zcela přesné informace také k jídlům, které prodejci nabízeli, a pokud by to bylo nutné, dokázal by jich vyjmenovat snad desítky. „Místní organizace Červeného kříže zajišťuje zdravotní službu a má i zákusky, objevil se tu také speciální stánek s medovinou,“ neopomněl dodat.

Slavnost měla nesmělé začátky

Jan Vitásek jako správný mluvčí zná i podrobnou historii Bierfestu. „Název pivní slavnosti se od prvního ročníku nezměnil. S tím nápadem přišel Milan Suszka a z nesmělých začátků se to rozrostlo ve společenskou akci. S přibývajícími ročníky se zúčastňovalo stále více hospod, hospůdek, různých pivovarů,“ konstatoval, že s tím stoupala i popularita akce. „Byly ročníky, kdy se prodalo dva a půl tisíce vstupenek. Když je počasí perfektní, ta návštěvnost je obrovská. Když akce vrcholí, pohybuje se tady i přes tři tisíce lidí,“ naznačil a dodal, že určitou část příchozích vždy tvoří „přespotokoví“ a „přesplotoví“.

„Účinkujících už tady byly mraky, namátkou Vašek Neckář, Dalibor Janda, Legendy se vrací, Doga. A Blaf je tu velice často,“ připomněl Vitásek. „Postupem času se to stalo kulturní součástí obce, já bych řekl, že k Nýdku to už jednoznačně patří,“ zdůraznil mluvčí.

Letos se počasí krutě vyřádilo, i tak se ale prodalo zhruba 850 lístků a vyčepovalo se asi 3 tisíce piv. Vitásek nicméně odhaduje, že celkem se na náměstí pohybovalo na patnáct set lidí. „Kolem 18. hodiny přišel hrozný liják, to nepršelo, to doslova lilo. Lidé se schovávali pod deštníky, bohužel spousta z nich odešla,“ popisoval Vitásek. Na závěr akce si neplánovaně vyzkoušel i roli moderátora. Upozorňoval návštěvníky, ať to nevzdávají, že Věra Špinarová zcela jistě vystoupí. A návštěvníci Bierfestu se houfně začali vracet zpátky.

Vitásek: Paní Špinarová to neskutečně rozbalila

„Kolem tři čtvrtě na devět už na náměstí stála doslova masa lidí a čekala na zlatý hřeb. Paní Špinarová to po deváté hodině neskutečně rozbalila, z lidí, kteří to nevzdali, absolutně nikdo nelitoval. Lidé, od nejstarších až po ty nejmenší, tancovali a poskakovali. Pak byla diskotéka, znovu se rozpršelo, ale jim to vůbec nevadilo. Ten závěr byl impozantní,“ neskrýval radost Jan Vitásek. Zároveň se už těší na červenec 2010. „My říkáme: Desátý ročník skončil, ať žije ten jedenáctý.“

Reportáž z desáteho ročníku Bierfestu včetně videa a fotografií naleznete ZDE