Na výstavě mají návštěvníci možnost spatřit modely jak pro rekreační létání, tak i modely soutěžní. Rovněž zde je několik modelů mapujících historii a postupný vývoj modelářského sportu. Naleznete zde jak sportovní vysoce výkonné akrobatické speciály, tak i cvičné polomakety, nebo jen školní modely pro výuku základů létaní. Modely zde vystavené jsou ve velké míře modely ovládané RC dálkovým ovládáním, ale jsou zde i modely volné, jak různých soutěžních kategorií, tak i modely postavené jen pro radost z letu.

„Modely, které zde lidé mají možnost vidět, jsou jak modely větroňů, tak i modely motorových letadel, které jsou poháněny speciálními motory na benzín, modelářskými motory na směs metylalkoholu s ricinovým olejem, ale jsou zde i modely jejichž pohon zajišťuje třeba jen gumový svazek, do nějž se natočí příslušný počet otáček vrtule. Celkem je na výstavě instalováno 84 modelů letadel,“ řekl Petr Řehák z PAK FM.

Pomineme-li rogalovo křídlo na jevišti sálu, které tvoří pozadí celé výstavy, je největším vystaveným modelem stroj Škoda – Kauba SL6. Originální stroj vznikl v roce 1944 a byl sice dokončen, ale zalétán již nebyl vzhledem k blížícímu se konci války. Výše zmíněnou repliku SL6 postavil Juraj Tinka z Kopřivnice. Obří model o rozpětí 4,5 metru a hmotnosti 11 kilogramů je poháněn střídavým elektromotorem AXI 5330/24 s řemenovým převodem. Jako zdroj slouží 32 litiumiontových článků.

„Velký počet modelů představují na naší výstavě Zdeněk Raška starší a Zdeněk Raška mladší z Frenštátu pod Radhoštěm. Ve středu sálu naleznete jejich dva obří modely: L-200 Morava o rozpětí 2 800 milimetrů a L-410 Turbolet. Na stolech je pak ještě několik dalších menších modelů s pohonem jak elektromotory, tak i gumovým svazkem,“ přiblížil Řehák.

Jeden výstavní panel je pak věnován Výzkumnému ústavu valašského letectva, jež tvoří modeláři z mnoha klubů. „Ten recesistickým způsobem zpracovává témata leteckých bitev z I. světové války, z nich připomeňme slavnou Bitvu o pálenicu v Poličné, kterou jsme mohli shlédnout například na Setkání obřích modelů v loňském roce a jíž se účastnilo téměř dvacet modelů zhotovených z pěnového materiálu, při níž není nouze o četné souboje a srážky těchto strojů, které jsou doplněny působivou pyrotechnikou,“ nastínil Řehák.

Rovněž tak je zde i panel, který zaznamenává činnost Dívčího klubu při PAK FM, jež tvoří manželky a partnerky pilotů a modelářů a který nám svou činností významně pomáhá při pořádaní klubových akcí. Výstava v místeckém Lidovém domě potrvá do 10. dubna. Otevřeno je do soboty v době od 10 do 17 hodin, v neděli pak od 10 do 13 hodin.