Studenti Střední průmyslové školy ve Frýdku-Místku tak mohli navštívit expozici, kterou v aule jejich školy připravili letečtí modeláři. „Na této výstavě se postupně vystřídalo přes třicet tříd. Věřím, že touto výstavou mládež zlákáme k tomu, aby se začala zajímat o modely a tento druh sportu,“ řekl předseda Pobeskydského aviatického klubu Jaroslav Muroň s tím, že zmíněný klub působí na místeckém letišti Bahno. Studenti na výstavě viděli, jak modely vznikají, ovládací zařízení pro jednotlivé modely, motory a další části. Pochopitelně nechyběly ani hotové exponáty.

„Modely vznikají dvěma způsoby. Někdo si je dělá kompletně celé, ale dají se koupit části, které následně poskládáte jako stavebnici. Nejjednodušší stavebnice přijde na dva a půl tisíce, k tomu musíte připočíst ovládací zařízení, které stojí kolem pěti tisíc korun. Do deseti tisíc korun si tak můžete pořídit model letadla,“ vysvětlil Muroň, podle kterého existují i modely s cenou do dvou set tisíc korun, ale to jsou již závodní modely, které modelářům dodávají přímo továrny.

Přítomní studenti se například zajímali, jaký dosah má vysílačka leteckých modelů. „Pokud jsou model a člověk, který má vysílačku, na zemi, je její dosah do osmi set metrů. Když pak model začne stoupat, dosah vysílačky se zvětšuje. U moderních tipů je dosah kolem tří kilometrů,“ prozradil vedoucí modelářů aviatického klubu Jiří Banaš. „Problém ale je, že když je model moc vysoko, tak jej vlastně pořádně nevidíte. To už pak není žádný požitek pro diváky ani člověka, který letadlo ze země ovládá. Při soutěžích se létá v kvadrátu o rozměrech tři sta metrů,“ doplnil Banaš.

Studenti si mimo modelů mohli prohlédnout i filmy, z nichž některé byly natočeny přímo na letišti Bahno v Místku, ale nechyběla ani zahraniční produkce. „Na snímcích nechybí ani chyby pilotů s následnou nehodou modelu, protože i tohle k modelařině patří,“ řekl Muroň. Ten dále prozradil, že modeláři mají pro mládež kroužek v Bašce. „Tento kroužek navštěvují děti školou povinné. Ale ne všichni, kteří jej začnou navštěvovat, u modelařiny vydrží,“ uzavřel Muroň.