Celkem návštěvníci napočítají osmadevadesát modelů. „Je to podruhé, co děláme výstavu v tak velkém rozsahu. Koná se po třech letech, jinak jsme měli menší výstavy ve Sviadnově, Staříči, dvakrát jsme vystavovali na průmyslovce pro studenty," poznamenal organizátor výstavy Petr Řehák.

Většina strojů, která je k vidění, už v minulosti vzlétla do vzduchu. Ty ostatní čeká první let v nejbližší době. „Některé modely jsou právě dostavěné, chybí samolepky, pruhy, ale jsou určeny pro zálet," přiblížil Petr Řehák. Lidé se můžou zastavit například u letadla, ze kterého skákali parašutisté. Model s funkčním výsadkem má uvnitř trupu obrovský karusel, povelem se válec otáčí, takže z letadla vypadává jeden parašutista za druhým. Nechybějí ani házedla nebo obří modely s rozpětím několika metrů a hmotností až několika desítek kilogramů.

„Výstavou provází členové aviatického klubu, kteří zájemcům rádi poskytnou odborný výklad k vystavovaným modelům a technice," řekl předseda Pobeskydského aviatického klubu Jaroslav Muroň s tím, že výstava je určená všem, kteří se zajímají o letectví, létání a techniku vůbec. Podle něj má výstava přispět k tomu, aby se o letecké modely začala více zajímat také mládež.

Desítky zájemců dorazily do sálu Lidového domu už krátce po slavnostním otevření výstavy. U přestřižení pásky asistoval v neděli dopoledne také primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký. Návštěvníci si prohlíželi větroně, modely s elektromotorem i klasické modely se spalovacím motorem.

„Třeba u francouzské stíhačky Mirage je krásně vidět umístění modelářské spalovací turbíny, díky které model letí až 300 kilometrů v hodině," doplnil Petr Řehák.

Modely letadel budou v Lidovém domě v Místku k vidění každý den až do 6. dubna, a to vždy od 10 do 17 hodin. V neděli 6. dubna pak jen do pravého poledne.