Nová obytná čtvrť Farské lúky zkraje Čeladné je dostavěna a do bytů se začínají stěhovat první obyvatelé. Na Farských lúkách vyrostlo sedm obytných domů se 120 moderními bytovými jednotkami v kategoriích od 1+kk až po 3+kk o velikosti od 24 do 88 metrů čtverečních.

Většina bytů je vybavena terasami, k přízemním bytům pak přináleží malé zahrádky. V okolí nechybí park, lavičky a dětské hřiště. Větší byty mají i svá garážová stání, ostatní pak privátní parkovací místa před domy. Aktuální cena se pohybuje kolem 42 tisíc korun za metr čtvereční bez DPH a v Moravskoslezském kraji patří tato cena k nejvyšším.

„Neprodáváme jen nemovitost. Bydlením v Čeladné lidé mění svůj životní styl. Probouzí se v náručí hor a přitom mohou být do půl hodiny v centru Ostravy,“ vysvětlila Věra Mládková, která má prodej těchto bytů na starosti. Nové byty už jsou ze dvou třetin prodány, zbývá ještě kolem čtyřiceti volných jednotek. „Většina obyvatel je ze severní Moravy, na Farských lúkách ale mají přechodnou či trvalou adresu i lidé z Anglie, Itálie, USA či Německa,“ dodala Mládková.

Bydlení na Farských lúkách ovšem neznačí jen byt na dobré adrese. „K bydlení chceme zdejším lidem nabídnout i služby, které prozatím běžně nevyužívají, jako třeba jednorázové i pravidelné hlídání dětí přímo u nich v bytě prověřenou zkušenou chůvou, úklid bytu, praní a žehlení prádla, donáškovou službu, nebo službu s názvem hodinový manžel. Samozřejmostí pak je internet nebo kabelová televize,“ popsal bydlení na Farských lúkách projektový manažer developerské skupiny Conti Real Čeladná, která už v obci postavila celkem přes dvě stě bytových jednotek, Jakub Bernady.

Všechny tyto služby, stejně jako například informační materiály o možnostech trávení volného času, objednávky taxislužby nebo třeba zajištění rezervací na golfovém hřišti nebo v restauraci, lidé vyřídí v recepci, která je umístěna přímo při vjezdu do areálu. „Vlastníci bytů za provoz recepce nic neplatí, hradí jen služby, které využijí. Recepce funguje denně od 7 do 21 hodin. Recepční pak střídá noční hlídač, čímž je v areálu zajištěna 24hodinová bezpečnost,“ doplnil Jakub Bernady. Každý byt má navíc možnost připojení na pult centrální ochrany.

„Výstavba bytů v Čeladné už pomalu končí. Strategií obce už není další extenzivní rozvoj, ale zkvalitňování služeb pro obyvatelé i návštěvníky obce,“ konstatoval Jakub Bernady. Na výstavbu čeká ještě takzvaný Žárovec – dům, v němž vznikne 24 velkých bytů kolem 100 až 120 metrů čtverečních plochy a bytový dům na místě bývalého obecního úřadu s 18 byty. Oba by měly být dokončeny na jaře roku 2011.

Mimoto má příští rok v sousedství Farských lúk vyrůst nová restaurace a v Horní Čeladné pak také celoroční bobová dráha s dětským parkem. Developeři intenzivně pracují i na dokončení projektu čeladenského aquaparku s hotelovým komplexem, který bude rovněž umístěn v sousedství Farských lúk. Živý je i projekt lyžařského areálu. Mimoto se v obci právě nyní vedle základní školy staví zbrusu nová sportovní hala za zhruba 55 milionů korun.