Jak byste jako starosta popsal, charakterizoval Vendryni?
Jsme moderní, příměstskou obcí s dostupnou veškerou občanskou vybaveností. Od roku 1995 jsme znovu samostatná obec, dříve jsme nějakou dobu patřili pod Třinec. Momentálně tady žije téměř 4 600 obyvatel. Můžeme se pochlubit kvalitním školstvím, skládajícím se z pěti příspěvkových organizací. Ve Vendryni funguje česká, polská i česko-polská mateřská škola. Základní vzdělávání zajišťují dvě devítileté základní školy. Jedna česká a jedna polská. Funguje tady také výborná dopravní obslužnost, kdy do Třince i na druhou stranu směrem na Jablunkov jezdí pravidelně vlaky i autobusy. Výhodou je i strategická poloha obce na pohraničí Česka, Polska a Slovenska.

close Starosta Vendryně Raimund Sikora. info Zdroj: se svolením obce Vendryně zoom_in Starosta Vendryně Raimund Sikora.

Je Vendryně něčím výjimečná či originální v porovnání s jejím okolím?
Vendryně je jen jedna a věřím, že jí všichni naši občané považují za to nejlepší místo pro život. Jsem rád, že u nás v pohodě a spolu žijí dva národy. Máme také hodně spolků, které jsou velmi aktivní a starají se o bohatý kulturní, sportovní a společenský život v obci.

A jak se ve Vendryni žije místním obyvatelům? Co hlavně oceňují a co jim na druhou stranu naopak chybí?
Oceňují blízkost města Třince a zároveň fakt, že to mají velice blízko do Beskyd a přírody. Stále se snažíme obec modernizovat a vylepšovat tak, aby zde obyvatelé měli bohaté kulturní i sportovní vyžití. A aby se nám tady spolu fajně žilo. Vzhledem k tomu, že jsme hodně rozlehlou obcí, nejsme schopní zajistit, aby do každého koutu vedla asfaltová silnice a aby byl všude zavedený vodovod, plyn nebo kanalizace. Toto jsou úskalí roztroušené zástavby. O bydlení ve Vendryni, je velký zájem, bohužel není zde dostatek stavebních pozemků.

Když byste měl někoho pozvat do Vendryně, proč by tady měl zavítat? Co hlavně může tato obec návštěvníkům nabídnout?
Návštěvníci by určitě měli poznat moderní hotel Vitality s kvalitním wellness zázemím, výtečnou gastronomií a také se skvělým sportovní vyžitím. V obci by mohli navštívit kostel sv. Kateřiny, kde se nachází jeden z nejstarších zvonů v Těšínském Slezsku. Za navštívení stojí také nově zrekonstruované vápenné pece. V letní sezóně je vyhlášený Vendryňský park, kde se konají skoro každý týden převážně hudební akce. Eventuálně byste mohli přijít i na dobrý fotbal nebo divadlo do Czytelnie.

Když bychom se podívali rok zpátky, celý svět se potýkal a stále potýká s epidemií koronaviru. Jak se s touto nákazou vypořádáváte u vás ve Vendryni?
Jsme dotčeni covidem tak jako všichni ostatní. Snažíme se, aby to chod obce i občany co nejméně zasáhlo. Stále investujeme a snažíme se získat dotace, i když momentální situace ve stavebnictví je opravdu složitá. Nejvíce mě mrzí, že se nemůžeme potkávat na obecních a jiných akcích.

Jaké jsou plány Vendryně dál do budoucnosti? Chystají se v ní nějaké významnější investice?
V roce 2021 se nám povedlo dostavět novou hasičskou zbrojnici, opravili jsme okolí vápenných pecí, rozšířili jsme sborovnu v české základní škole, opravili jsme oplocení před základní školou, zpřehlednili a zajistili větší bezpečnost na křižovatce u škol a stavíme nové školní pracovní dílny. V příštím roce bude stěžejní investicí velkého charakteru výstavba cyklostezky z Vendryně směrem na Sosnu, na kterou se nám podařilo získat dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury. V plánu máme i další investice, nechceme usnout na vavřínech.