Architektonická studie totiž "variantu Trisia" označila za nevhodnou a městští radní rozhodli, že moderní knihovna může vzniknout ve stávajícím objektu. Také proto, že studie řeší i statické problémy, o nichž se v souvislosti se starou budovou hovořilo.

S projektovou dokumentací se počítá v roce 2009, o rok později by mohla začít kompletní rekonstrukce. Na akci chce město získat dotaci. „My jsme samozřejmě vázáni penězi. Přednější jsou například rekonstrukce škol. Nepůjde o malou částku,“ řekla redakci místostarostka Třince Milada Hejmejová (SN 2).

Dodala, že předběžný odhad hovoří o částce do třiceti milionů korun. Městskou knihovnu a její pobočky navštíví ročně na padesát tisíc lidí. Drtivá většina z nich zamíří právě na Lidickou ulici.

„Budova vznikla v osmdesátých letech v Akci Z jako mateřská školka. Na tom, že podmínky už jsou nevyhovující, se všichni shodneme,“ konstatovala před časem ředitelka knihovny Martina Wolna. Podle ní se o celkové rekonstrukci knihovny začalo vážně uvažovat až v roce 2006. Právě před dvěma lety město rozhodlo o nejnutnějších opravách, aby objekt nechátral.

Statický problém se týká střechy. Odborníci zjišťovali, zda její vyvýšený střed půjde zarovnat s okrajem budovy tak, aby byla celá dvoupatrová. Knihovna by se tak při rekonstrukci i rozšířila.

Pro nástavbu a dostavbu objektu existuje několik variant, připravena je i nová koncepce knihovny. „Bohužel, padl také návrh vybudovat v nástavbě nějaké byty,“ poznamenala Wolna. „Naší snahou je vybudovat zde kulturní, vzdělávací a volnočasový komplex jako klidové komunitní centrum města. Místo, kde by se lidé setkávali, relaxovali a měli možnost celoživotního vzdělávání,“ zdůraznila.