„Převážně zde mám mušle,“ řekl Deníku Stanislav Kozel s tím, že nechybějí ani masky z Indonésie a Thajska.

„Preparace a sběr těchto věcí, to je můj koníček, kterému se věnuji přibližně třicet let,“ doplnil pětašedesátiletý sběratel, jenž často jezdíval k moři s potápěči z Krnova a Frýdku-Místku. „Ze začátku jsem jezdíval ještě ze Svazarmu, poté už na své náklady. Byl jsem například v Indonésii, Kubě, Řecku. Co se mohlo převážet, to jsem si dovezl,“ přiblížil Stanislav Kozel, který má ve svém bytě malé muzeum.

Podle sběratele je nejdostupnější moře v Chorvatsku. „Tam ale skoro nic nenajdete. Ve vodě je minimum věcí. Bohatý je naopak Egypt, ale z toho státu si nic nedovezete, je to hlídáno. Potápěčské boom je prostě obrovský a potápěčů tisíce. Kdyby si každý vzal jednu mušličku, tak je moře za chvíli prázdné,“ doplnil Stanislav Kozel, podle kterého sice v chorvatských mořích není nic, ale obchody podobných suvenýrů jsou plné.

„Dovážejí to z Filipín a na tržištích si mušle můžete klidně koupit, to není problém,“ upřesnil Stanislav Kozel, jenž vůbec netuší, kolik kousků jeho sbírka čítá. „To jste mě zaskočil, nikdy jsem to nepočítal,“ usmál se Stanislav Kozel.

Nápad na výstavu v palkovické škole vznikl vlastně náhodou. „Jeden z žáků se pochlubil své učitelce, že jeho dědeček má sbírky mušlí a další věci z moře. Učitelka jej pak požádala, zda by dětem neudělal nějakou přednášku,“ řekl ředitel palkovické základní školy Ivo Fišer.

„Po návštěvě u Stanislava Kozla jsme zjistili, že má opravdu krásnou sbírku, tak jsme se dohodli na výstavě pro žáky a uspořádali jsme i nějaké besedy,“ doplnil ředitel s tím, že výstava je k vidění do konce dubna a zájemci si sbírku mohou prohlédnout v době provozu školy – od 6 do 18 hodin.