Celou noc zpátku na sobotu kvůli nim provozovatel mořského světa Oleg Cedivoda nespal. Nejprve pro ně jel na letiště do Prahy a pak dohlížel na to, aby se bezproblémově vnovém prostředí adaptovala. Tisíce kilometrů zvířata cestovala vpolystyrenových bednách, umístěné každé zvlášť do igelitového sáčku naplněného vodou isdostatečnou vzduchovou kapsou, aby transport vpořádku přestála. „Zvířata jsem tentokrát pořídil zindonéského ostrova Bali,“ upřesnil Cedivoda.

close zoom_in

Nová chobotnice se zabydlela ve staré amfoře zkeramiky vjednom zakvárií. „Když ji vylákám ven, abych ji vyfotila, tančí a vlní chapadly. Je to takový šašek,“ říká Eva Lukešová, která se ozvířata stará. Ryby barakudy se zase nenasytně vrhají na další menší rybky, kterými je Cedivoda krmí. Dorůstají až do dvoumetrové délky a hmotnosti padesáti kilogramů, vakváriu mořského světa však zatím mají sotva pár centimetrů. „No a langusty jsou jedno znejdražších jídel na světě,“ míní Cedivoda. Kilogram tohoto mořského živočicha přijde na šest tisíckorun.

Nejpopulárnějšími živočichy mořského akvária na Černé louce jsou dva žraloci útesoví černocípí. Lidi do prostor expozice táhnou ale ijiní živočichové než ti umístění vakváriích. Jde například oopičky drápkaté, kosmany bělovousé či tamariny pinčí. Za pletivem je iosmiletý krokodýl nilský, jehož ostré zuby si Cedivoda vyzkoušel na vlastní ruce. „Chceme přivézt inejjedovatějšího tvora na světě, a to chobotnici skvrnitou. Byl by to zřejmě jediný exemplář vEvropě. Žije jen sedm měsíců a vzhledem ktomu, že nebudeme vědět, jak starý exemplář nám pošlou, nebude dlouho kvidění. Umístíme ji zbezpečnostních důvodů do speciálního akvária zpancéřových skel, které se skládá ze dvou nádrží,“ popisuje Cedivoda.

To ale nebude poslední nej, které se vmořském akváriu chystá. Už teď vkaranténě čekají dvě nejmenší opičky na světě pocházející zjižní Ameriky. Sameček a samička kosmana zakrslého budou umístěny kostatním zvířatům počátkem února.