Nejen tento případ z praxe si včera vyslechlo více než šedesát zástupců bezpečnostních složek letišť z celé republiky i z Polska v rámci bezpečnostního školení s názvem CITES 2008. To se konalo na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově u Ostravy.

K odhalení v úvodu popisovaného případu pomohla celníkům náhoda. To, že člověk pašuje ohrožené živočichy či rostliny, se totiž na letištích většinou zjistí pomocí bezpečnostního rentgenu.

Na pašování drog či zbraní jsou pak specialisty zejména vycvičení psi. O tom, že pro takového cvičeného čtyřnohého chlupáče není těžké mezi kufry najít ten, v němž je skryta třeba trocha heroinu nebo pistole, se pak účastníci akce mohli rovněž přesvědčit na vlastní oči.

„Náplní programu byla mimo jiné problematika dovozu ohrožených druhů živých zvířat a rostlin, ale i jejich neživých exponátů. Případů záchytů například mořských suvenýrů jako jsou různé korály či mušle, bot z hadí kůže nebo preparovaných zvířat totiž za poslední roky přibývá,“ sdělila k problematice mluvčí mošnovského letiště Michaela Kubešová.

Podle Karla Moškoře, mluvčího Celního ředitelství Ostrava, je třeba zvyšovat připravenost pracovníků celní správy kvůli nárůstu letecké dopravy.

„Lidé si stále neuvědomují, že některé dovážené upomínky z dovolené jsou na seznamu chráněných živočichů nebo rostlin, stejně jako výrobky z nich. Tady se může závěr dovolené poněkud zkomplikovat a cestující mohou být potrestáni nejen peněžitou pokutou, ale i odnětím svobody v délce tří až osmi let při zvlášť závažném porušení,“ dodal k tématu Moškoř.

Co je CITES?
Úmluvu o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin CITES podepsalo již 164 zemí světa.
Jejím účelem je kontrola obchodu s ohroženými druhy tak, aby nedošlo k jejich vyhubení.
CITES se netýká jen živých jedinců, ale i mrtvých nebo jakýchkoliv jejich částí či výrobků z nich.