VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DENÍK SLEDUJE: Místecká má budoucnost nejasnou

Ostrava, Frýdek-Místek /FOTOGALERIE/ -Jasné obrysy nyní dostává druhý z mostů v ulici Českobratrské. Prodloužená Místecká vedoucí pod ním má zatím naopak svou další budoucnost stále nejasnou.

10.3.2011 10
SDÍLEJ:

Montaž prvního mostního pole na ul. Českobratrská v Ostravě začala. Po dokončení vystavby dojde k s průjezdnění na této komunikaci .Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

Na jedné straně panuje čilý stavební druh, na straně druhé je rozkopaná silnice, kde se teprve dělníci začínají rozkoukávat. Takový pohled se v současnosti naskýtá lidem, kteří vjíždějí do centra Ostravy přes stávající most v Českobratrské u­lici.

„Práce na druhém z mostů postoupily do další fáze. V těchto dnech naši pracovníci dokončili realizaci spodní stavby a zahájili montáž nosné ocelové konstrukce. Ta by měla probíhat zhruba dva měsíce. Poté bude zahájena betonáž železobetonové desky,“ řekla Deníku Iveta Štočková, mluvčí společnosti Eurovia CS.

Úplné dokončení druhého mostu v ulici Českobratrské, který by měl přijít na bezmála sto šedesát milionů korun, je podle ní plánováno na únor příštího roku. Pod oběma mosty má vést důležitý dálniční přiváděč s názvem Prodloužená Místecká, který z velké části nahradí dnes rozkopanou ulici Cihelní. Jeho stavbu ale zasáhly úsporná opatření, která udělal ministr dopravy Vít Bárta.

„Prodloužená Místecká bude zatím zprovozněna jen v polovičním profilu a bez nájezdových větví, a to v první polovině letošního roku, tedy někdy v květnu nebo v červnu,“ uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková. Osud druhého profilu a napojení přiváděče třeba i na most v Českobratrské ulici je naopak stále ve hvězdách. Podle Vápeníkové je nyní další postup dostavby předmětem jednání.

Ministr Bárta přitom loni v prosinci při návštěvě Ostravy oznámil, že vláda v lednu projedná takzvanou superkoncepci, podle které se zjistí, jestli se najde chybějících 174 milionů korun na druhou půlku profilu Prodloužené Místecké.

„Superkoncepce zatím nebyla ve vládě projednána,“ sdělila ale mluvčí ministerstva Květa Kočová. Omezení výstavby už rozestavěného přivaděče přitom nepřináší úskalí jen pro řidiče, ale je sporné i z hlediska kýžených úspor. Zakonzervování a hlídání staveb, které zatím byly na Místecké udělány, totiž znamená měsíční náklady v řádech statisíců korun.

Komentář Martina Plevy najdete zde: Příště, Praho, dvakrát měř!
PROBLÉMY S DOSTAVBOU KOMUNIKACÍ ŘEŠÍ I NA OPAVSKU:
Jedenáctka stojí, peníze nejsou

Opavsko -Politici a starostové obcí tloukli v roce 2009 kladívky do základního kamene. Krátce na to byla stavba bez kvalifikovaného důvodu z evropského dotačního titulu stažená. S minimálním finančním zajištěním se zvolna rozjela, aby byla loni v létě opět zastavená. Vykácené lesy, přetížená doprava, časté dopravní nehody a zarputilost současného ministra dopravy.

To je současná situace kolem výstavby rychlostní jedenáctky. O zastavené stavbě se mimo jiné hovořilo na valné hromadě Sdružení pro výstavbu komunikace I/11-I/57. Viceprezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Pavel Vítek neměl dobré zprávy. Jedenáctka zůstává stále v kategorii zastavených staveb.

Viceprezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Pavel Vítek se na setkání s novináři sice usmíval, ale dobré zprávy pro obyvatele Opavska neměl.„Výstavba potřebuje 3,5 miliardy a letos bylo uvolněno jen 30 milionů korun, což nestačí ani na konzervaci. Chceme připomenout premiérovi Petru Nečasovi jeho loňský slib,“ řekl Pavel Vítek. Mínil tím premiérovu návštěvu Ostravy, kde byla řeč také o zastavené jedenáctce. Nečas tehdy slíbil, že se vláda bude snažit najít 300 milionů korun, aby stavba nové rychlostní komunikace mohla letos bez zakonzervování pokračovat.

„Budeme hledat způsob, aby se nekonzervovalo. Už proto, že náklady na konzervaci jsou v podstatě totožné s těmi, které je možné použít příští rok pro další výstavbu,“ konstatoval tehdy předseda vlády. Od té doby se bohužel nic nezměnilo a Pavel Vítek to vytýká zákonodárcům.
„Je to selhání regionálních poslanců a senátorů,“ nebere si servítky.

„Něco takového rozhodně odmítám. Senát přece nerozhoduje o tom, kam půjdou peníze. Petici jsem podepsal, a pokud vím, bude příští týden projednávána na plénu Senátu,“ říká opavský senátor Václav Vlček (ODS). Exposlanec Miroslav Krajíček (ODS) připomíná, že zásadní změna přišla až koncem volebního období.

„Aktivity k dokončení stavby v původním termínu vyvíjela celá skupina regionálních poslanců,“ tvrdí Miroslav Krajíček. Poslanec Václav Klučka (ČSSD) se považuje odpovědný za to, že stavba letos dostala alespoň 30 milionů korun. „V příštím roce bude její výstavba dál pokračovat. Tak se na mou interpelaci vyjádřil ministr Bárta,“ brání se poslanec Klučka. Ani poslanec Miroslav Opálka (KSČM) tvrzení o selhání místních poslanců nerozumí.

„Pokud tím byli mínění poslanci za Věci veřejné, tak je to pravda. Ti u své vlády ani ministra rozhodně nelobbovali. Já se angažoval ve sněmovně v zájmu Sdružení při předávání petičních archů, při setkání moravskoslezských poslanců s členy Sdružení i na veřejném slyšení ve sněmovně. Víc šancí jsem jako opoziční poslanec neměl,“ tvrdí Opálka.

Jitka Hrušková

Autor: Martin Pleva

10.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajští lidovci se sjeli do Frýdku-Místku, aby sledovali vývoj výsledků voleb.
13

OBRAZEM: Krajští lidovci ve sněmovně získali jen jeden mandát

Zásah hasičů u požáru střechy kotelny na velké pile v Bystřici.
8

V Bystřici hořela střecha kotelny na pile

Řepiště domácí televizní premiéru neustáli, po zápase se radovala Doubr

/FOTOGALERIE/ Devět stovek diváků vidělo tři góly. V Řepištích se v utkání fotbalové I.B třídy, skupiny C, nakonec z jasného vítězství 3:0 radovali hosté z Doubravy. Branky vítězů zaznamenali Pavel Entner, Kamil Antal a Jiří Kuzník.

To jsou oni! Poslanci, kteří budou hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

Škola v Bukovci získala Pečeť kvality

Základní škola a Mateřská škola Bukovec je jednou ze čtyř škol, které získaly ocenění Pečeť kvality. Půjde příkladem ostatním školám.

Letečtí záchranáři trénovali v Beskydech

Areál Opálená v Beskydech se na pár chvil stal ve čtvrtek cvičištěm specialistů letecké záchranné služby v Ostravě. Cvičení se ale nezůčastnili pouze piloti, lékaři a zdravotničtí záchranáři, ale také horská služba jak z Beskyd, tak Jeseníků za doprovodu rakouských instruktorů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení