Vyhlášením výběrového řízení reagovalo vedení Mostů u Jablunkova na informaci stávajícího webmastera, že provoz oficiálních internetových stránek obce bude přibližně třikrát dražší než dosud. Starosta Milan Procházka si myslí, že požadavky firmy jsou přemrštěné.

Majitelem společnosti je třinecký radní Michael Trojka - ten je naopak přesvědčen o tom, že současná cena neodpovídá realitě.

„Byl to takový výstřel do tmy, obec je toho názoru, že ty ceny by byly možná zbytečně vysoké,“ komentoval Procházka nabídku firmy. Konkurz na správce sítě má porovnat ceny konkurenčních webmasterů. Procházka přitom nevyloučil, že stávající správce může přistoupit na podmínky, které radním vadit nebudou. „Myslím si, že ty ceny akceptují, že to tak dopadne,“ uvedl. Výsledky konkurzu budou známy nejdříve koncem tohoto týdne.

Obec platila v posledním roce tisíc korun měsíčně. „Pokud bych to dělal jako živnostník, tak by to šlo. Dnes mám ale zaměstnance, nemůžu si dovolit, aby pracovali za tak málo peněz. Musím se dostat do reálných čísel,“ řekl v úterý redakci Trojka. Hodina práce stojí 250 korun, což znamená, že firma provoz obecních stránek v nadsázce sponzoruje. „Ty stránky děláme šest let, nemáme žádné osobní pře, je to čistě obchodní spor. Jsem ochoten se dohodnout, ale zároveň nemohu jít pod určitou cenu,“ uvedl Trojka.

Mostům nabídl smlouvu na další dva měsíce za starých podmínek, s pomocí redakčního systému se rovněž vypořádal s námitkami, že pracovníci radnice dosud nemohou stránky sami aktualizovat.

Zatímco velká města podobné problémy nemají, protože specialisté jsou přímo jejich zaměstnanci, vedení malých obcí podle Trojky o reálných cenách nemusí mít přehled. „Našimi zákazníky jsou ale hlavně malé firmy a teď často i doktoři. To je pro nás lukrativnější,“ naznačil Trojka.

Dlouhodobý internetový problém jiného charakteru řeší Třinec. Vedení města chce získat práva na používání domény trinec.cz. Radním se nelíbí, že pod adresou se skrývá soukromý informační server. „Je to pro nás důležité. V případě získání práv k doméně by se zjednodušil přístup k informacím, které město poskytuje,“ řekl před časem redakci Rafal Zawadski z právního a organizačního odboru na třinecké radnici. - více ZDE

Jednání se soukromým vlastníkem však zkrachovala, podle zjištění Deníku je dnes doména trinec.cz považována za neprodejnou. Hutnické město tak i nadále zůstává u nepraktické adresy trinecko.cz.

Profesionální údržba stránek je nutná i kvůli případným útokům hackerů. Například 27. června někdo naboural doménu jablunkov.cz. Na úvodní stránce webu se objevily hororové výjevy včetně zakrváceného obličeje. Podle Jana Nieslanika z jablunkovské radnice šlo o vůbec první podobný útok na stránky města. „Zjistili jsme to po příchodu do práce, do půl osmé ráno mi pak kvůli tomu volalo několik lidí. Vše se vyřešilo asi během hodiny,“ řekl tehdy Nieslanik. „Nestalo se nic závažného. Změnili jen index na první stránce, jiná data narušena nebyla. Kontroloval jsem, jestli na stránkách máme to co dřív. Všechno tam zůstalo,“ uvedl. Hackeři, kteří tvrdili, že pocházejí ze Saudské Arábie, nabourali i web filmového festivalu Třinecké filmové léto. Odborníci si myslí, že útok nebyl namířen proti konkrétním institucím, ale proti podobným stránkám, u nichž se objevila "díra". Více zde:Internetové stránky Jablunkova napadli hackeři
Hlavní pravidla zabezpečení webu www.trinecko.cz:

1) Správu webového serveru není možné provádět zvenčí městského úřadu.

2) Stránky, které umožňují přenášet nějaká data od klienta na server, provádějí přísné kontroly dat a uloží do databáze jen ověřená data.

3) Soubory je možné přenášet na server jen na několika místech a pouze pro přihlášené uživatele.

Uloženy jsou jen soubory povoleného typu. Skripty s aktivním obsahem není možné na server přenést.

4) Server nezobrazuje svou adresářovou strukturu a nepovoluje komunikaci přes jiný protokol než http.

5) Dynamické stránky komunikující s databází přísně kontrolují formulářová data, vyhledávací filtry a argumenty adresního řádku zadané klientem, a detekují pokus o SQL injection.

(zdroj: Petr Čala, odbor informatiky na městském úřadu v Třinci)