Původně v Mostech u Jablunkova počítali, že ustavující schůzi svolají na konec října. Ovšem výsledky komunálních voleb byly napadeny, proto Mostečtí museli čekat na posvěcení výsledků soudem.

Kulturní dům PZKO tak byl svědkem ustavující schůze až nyní – a nutno říct, že zájem veřejnosti byl veliký. U vstupu se dokonce u prezenčních listin tvořila fronta. A výsledek – dorazilo téměř na dvě stovky zvědavých občanů.

Jedno bylo jisté již předem, na zastupitelstvu se bude volit nové vedení obce, protože stávající starosta Josef Szotkowski a místostarostka Marie Macurová v letošních komunálních volbách nekandidovali. Rovněž výsledky voleb nedávaly předem jasno, jak vše dopadne. Vždyť do 15členného zastupitelstva se dostalo hned pět subjektů: KDU-ČSL (5 mandátů), ČSSD (1), Společně pro Mosty (2), Mosty plus (3) a Nezávislí (4).

Po nezbytných formalitách přišlo na řadu hlasování o postu starosty. Navrženi byli dva kandidáti – Roman Szotkowski (KDU-ČSL) a Ondřej Niedoba (Mosty plus). Hlasování dopadlo víceméně jasně. Když nový starosta Ondřej Niedoba získal 11 hlasů, čtyři zastupitelé se zdrželi hlasování. Nový první muž Mostů se následně ujal řízení ustavující schůze.

„Děkuji za podporu a v této chvíli chci poděkovat i minulému vedení obce za osmiletou práci,“ řekl Niedoba.

Pak se šlo na volbu místostarosty. Alois Martynek (Mosty plus) navrhl Martina Procházku (Nezávislí). A výsledek hlasování? Doslova o prsa! Osm zastupitelů bylo pro, jeden se zdržel a šest bylo proti. Co se týče doplnění rady obce na pět členů, tak zde to bylo již v pohodě.

Navrženi byli potřební tři kandidáti, kteří byli posléze zvoleni: Josef Szotkovski (shoda jména i příjemní s bývalým starostou) z KDU-ČSL (15 hlasů), Roman Szotkowski z KDU-ČSL (13) a Tomáš Kohut z Nezávislých (11).

„Věřím, že povolební emoce již vyprchaly a nyní společně potáhneme za jeden provaz,“ řekl na závěr čerstvý mostecký starosta Ondřej Niedoba.

Za zmínku stojí i celková délka jednání ustavující schůze – vše bylo hotovo za 27 minut.