V otevřenou válku plnou zlomyslností, šikany, policejních zásahů a soudů se změnil život majitele jednoho frýdeckého domu a jeho nájemníka. Oba muži přitom jen hájí své zájmy. Majitel domu se chce zbavit nájemníka a svůj dům chce mít celý pro sebe.

Nájemník však pochopitelně nechce přijít o výhodné bydlení a trvá na svých právech. Soud dal prozatím vždy zapravdu nájemníkovi, tomu však majitel domu dělá ze soužití v jednom domě doslova peklo. Ani jedna ze znesvářených stran však nehodlá ustoupit.

Do podobné situace se podle zkušenosti právníků dostává velmi mnoho lidí. „Podobné případy jsou velice časté. Pokud někdo koupí dům s nájemními byty, raději je pak pochopitelně pronajímá za tržní částky než za regulované nájemné. Nicméně nájemní domy s nájemníky se prodávají za výrazně nižší ceny než prázdné domy. Pokud někdo dům s nájemníky kupuje, musí si být vědom i závazků, které z takového vlastnictví plynou,“ konstatoval frýdecko-místecký advokát Pavel Szkandera.

Od původní smlouvy neustoupil

„V domě bydlím už osmnáct let, podnikový byt jsem tu získal jako někdejší zaměstnanec Jednoty, se kterou mám také uzavřenou nájemní smlouvu na dobu neurčitou. Jednota před sedmi lety dům prodala. Nájemní smlouva je ale podle zákona platná, i když dům změnil majitele,“ vysvětlil situaci nájemník Lumír Matuszek.

V bytovém domě na Horní ulici ve Frýdku původně bydlelo pět nájemníků. „Ostatní ustoupili nátlaku nového majitele domu a podepsali nájemní smlouvy na dobu určitou. Poté jim už domácí smlouvy neprodloužil a oni se museli odstěhovat. Já se však nechci nechat připravit o střechu nad hlavou, proto jsem na svá práva informoval u Sdružení na ochranu nájemníků,“ pověděl Lumír Matuszek. Na radu právníků proto odmítl podepsat novou a vůči němu nevýhodnou smlouvu.

„Při změně majitele nemovitosti není třeba nájemní smlouvy měnit. Pokud nájemník nepřistoupí na jinou dohodu, původní smlouva zůstává platná,“ vysvětlil právník Pavel Szkandera.

Soud mu dal za pravdu

Lumír Matuszek nyní za byt platí podle původní platné smlouvy necelých patnáct set korun plus poplatky za služby jako vodné, stočné, elektřinu a podobně. „Nový majitel požadoval mnohem více peněz za nájem. Když jsem takovou smlouvu odmítl podepsat, celá věc skončila u soudu. Doložil jsem všechny své složenky o řádném placení nájmu a soud mi dal zapravdu,“ líčil anabázi nájemník.

Podruhé pak soud projednával žádost majitele objektu o vystěhování nechtěného nájemníka. „Podle zákona by mi nájemce musel najít odpovídající bydlení jinde. On však jenom našel v inzerátech několik pronájmů v cenových relacích za šest až dvanáct tisíc korun čistého nájmu a částka by se samozřejmě ještě navýšila o služby. Navíc možnost přepsání trvalého bydliště do takových bytů je samozřejmě mizivá,“ konstatoval Lumír Matuszek. I tento druhý soud dopadl v jeho prospěch.

Vánoce bez vody

Majitel domu se však s nájemníkem ve svém domě smířit nehodlá. „Už dříve mi například přestřihl kabel k mému satelitu a vyřadil z provozu televizní anténu, které teď nemohu používat,“ popisoval zlomyslnosti nájemník.

Situace se znovu vyhrotila den před Štědrým dnem. „Třiadvacátého prosince večer jsem přišel domů a tam byla zima a netekla voda. Šel jsem proto za majitelem domu a ten mi oznámil, že právě probíhá rekonstrukce a vysmál se mi. Cítil jsem se poškozen, proto jsem zavolal policii. Ti však jen sepsali protokol, oznámili nám, že se věcí bude zabývat přestupková komise magistrátu a odešli. Voda pak netekla až do začátku ledna,“ konstatoval nájemník.

„V lednu pak sice začala téct, ale teče tak slabým proudem, že deset centimetrů vody do vany napouštím dvacet pět minut. Nemohu se v tom normálně umýt ani vyprat,“ ukazoval čůrek vody z kohoutku nájemník. „Kromě toho mi nájemce také odpojil topení s vysvětlením, že probíhá jeho rekonstrukce. Místo ústředního topení mi dal k používání dva přímotopy se spotřebou dva tisíce watů,“ dodal. Do domu mimoto už několikrát dorazili i policisté kvůli různým incidentům včetně údajného fyzického napadání.

„Vnímám to všechno jako šikanu a zlomyslnosti ze strany majitele domu, který mě z bytu chce za každou cenu vystrnadit,“ řekl Lumír Matuszek.

Slovo právníka
„Pokud pronajímatel neumožňuje nájemci bytu využívat standard, za který platí nájem, což se v tomto případě zřejmě děje, pronajímatel tím porušuje smlouvu. Nájemce proto může například požádat o slevu z nájmu. Případný spor se dá řešit občanskoprávní cestou u soudu. Jestliže by situace přestoupila únosnou hranici a došlo kupříkladu k fyzické, psychické nebo materiální újmě, je možné podat i trestní oznámení,“ podotkl Pavel Szkandera.
Slovo majitele domu
Poškozován se však cítí i vlastník nemovitosti David Janecký. „Nic měnit ani opravovat nebudu a žádný zákon neporušuji. Voda nájemníkovi teče a nikde není řečeno, jak silným proudem má téct. Topení jsem mu také zajistil a jestli na něj spotřebuje hodně energie, to je jeho problém. Vidím tedy všechno v pořádku a není tu co řešit,“ krčil rameny David Janecký. Upřesnil, že před vánočními svátky prý došlo na vodovodním potrubí k havárii, proto voda netekla ani přes svátky.
„Dům potřebuji pro sebe a svou rodinu. Soudy mi nepomůžou a s nájemníkem se také domluvit nedá. Od začátku dělá potíže, odmítá podepsat jakoukoliv novou smlouvu, nechce se přestěhovat ani do přízemí, kde by platil v dnešní době normální nájem kolem pěti tisíc korun. Nepustí mě ani do bytu a všem jenom komplikuje život. Mám dům a nemohu ho využívat, jak bych chtěl. Není to férové ani vůči mně,“ míní majitel domu David Janecký.