Řízení o prohlášení za mrtvého, které iniciovala obec, je nutné k majetkoprávnímu vypořádání.

Ve lhůtě se neozval

Pilzer měl okresní soud kontaktovat nejpozději 26. března 2010, to však neudělal. „O tom pánovi nemám žádné informace, z Argentiny se mi neozval,“ řekla ve čtvrtek redakci frýdecko-místecká advokátka Alena Fojtíková, která jako opatrovník muže zastupuje. Soud by mohl Pilzerův případ projednat a uzavřít zhruba za měsíc.

Muž spoluvlastní pozemek, na němž stojí obecní vodojem

Podle jedné z mosteckých úřednic má Pilzer na území obce „několik malých drobných podílů“, hovoří se o lokalitě Altmanovice. Její kolegyně však zdůraznila, že se jedná zejména o spoluvlastnický podíl k pozemku, na němž stojí obecní vodojem. „Jen z toho důvodu se to vyvolávalo. Aby se dodělalo majetkoprávní vypořádání. Co je na tom zajímavého?“ ptala se.

Pokud by se Pilzer přece jen záhadně objevil, byl by ve svých 112 letech jedním z nejstarších mužů na světě. Pokud se zjistí, že nemá dědice, jeho majetek připadne pravděpodobně stá­tu.

Advokátka Alena Fojtíková už dříve upozornila, že soud by řízení o prohlášení za mrtvého musel zahájit i v případě, pokud by se nezvěstný narodil například v roce 1850. Věk zde nehraje žádnou roli. „Musíme takto postupovat, aby byl legálně prohlášen za mrtvého,“ naznačila. U Pilzera, „naposledy bytem v Argentině“, přitom dosud nešlo stoprocentně vyloučit, že je muž stále naživu. „Byla by to rarita, ale dnes je všechno možné,“ uvedla Fojtíková.