Svůj podnik zakládal přibližně před pětadvaceti lety, nyní se obává budoucnosti. Majitel Slezské pekárny Jaroslav Kmošťák kritizuje frýdecko-místecký magistrát kvůli přístupu k živnostníkům a drobným podnikatelům. „Neexistuje žádná platná marketingová koncepce, která by stanovila vyvážená pravidla pro rozvoj prodejní sítě ve městě, která by podporovala místní drobné živnostníky a koordinovala výstavbu supermarketů a obchodních center," říká majitel Slezské pekárny Jaroslav Kmošťák.

Musel zavřít dvě pobočky pekárny

Hlavní příčinu spatřuje podle svých slov v tom, že vedení magistrátu je dlouhodobě obsazeno lidmi, kteří v ničem nevynikají.

„Nemají žádné životní zkušenosti, úspěchy ani kredit. V důsledku tohoto stavu se můžeme dnes ‚pyšnit' největší koncentrací zahraničních supermarketů, které nemilosrdně a postupně likvidují místní podnikatele a živnostníky. Vylidněné ulice a prázdné obchody jsou toho jen důkazem," říká Jaroslav Kmošťák s tím, že Slezská pekárna, která má 14 poboček, je poslední původní podnik ve Frýdku. Po otevření obchodního centra Frýda na pravém břehu Ostravice musel dvě provozovny uzavřít v ulicích Frýdlantská a Na Blatnici.

Živnostníkům by podle Jaroslava Kmošťáka pomohlo například snižování nájmů v pronajímaných nebytových prostorách a vstřícný přístup k různým požadavkům místních podnikatelů ze strany magistrátu. Právě s požadavky údajně několikrát narazil, například když umístil stánek v ulici 8. pěšího pluku.

„Abych nemusel propouštět další zaměstnance, a zmírnil tak negativní dopady pro nás místní podnikatele, rozhodl jsem se umístit prodejní stánek tam, kam ještě lidé chodí. Podal jsem žádost o umístění prodejního stánku se všemi souhlasnými stanovisky a přílohami. Chybělo mi jen kladné vyjádření magistrátu, oddělení památkové péče, o které jsem rovněž požádal," popisuje Jaroslav Kmošťák s tím, že přestože se stánek nachází na okraji památkové zóny a soukromém pozemku, kde stojí jen moderní stavby, oddělení památkové péče žádost zamítlo.

„Paradoxem je, že stejní památkáři povolili obří Kaufland v historickém a památkově chráněném centru Frýdku a spoustu dalších nevzhledných budov obchodních řetězců a center vybudovaných po celém městě," kritizuje majitel pekárny.

Hrozí, že stánek bude muset pryč

Mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková uvedla, že Jaroslav Kmošťák sice stánek postavil na soukromém pozemku, ale bez stavebního povolení a bez souhlasu památkářů. Nyní podle ní reálně hrozí, že bude muset „černou stavbu" odstranit.

„Pan Kmošťák se ohání záchranou pracovních míst, ale asi jen těch svých, protože sporný stánek postavil v blízkosti několika dalších prodejen s pečivem, které jsou v takzvaných kamenných obchodech. Jejich existenci tím ale ohrožuje, protože nejen že nabízí stejný typ zboží, takže klienti se rozmělní mezi více prodejců, ale zboží prodává ve stánku, který představuje nižší náklady," říká Matějíková s tím, že z tohoto důvodu je pravděpodobné, že jiná prodejna, která funguje v kamenném obchodě, bude z ekonomických důvodů nucena zavřít a propustit své zaměstnance.

Majitel pekárny očekával, že rada města jeho žádost o umístění stánku podpoří. „Písemně jsem ji informoval o současné nepříznivé situaci a zároveň ji požádal o podporu. Nestalo se tak. Náměstek primátora Jiří Kajzar mi při osobní schůzce řekl, že žádné stánky nebudou podporovat, protože potřebují zaplnit domy na náměstích a v ulicích. Sám pan Kajzar vlastní dva činžovní domy na místeckém náměstí," poznamenává majitel Slezské pekárny.

Město se rozhodlo stánky zrušit

Podle Jiřího Kajzara se ale Kmošťákovo vyjádření nezakládá na pravdě. „Nic takového jsem samozřejmě neřekl, pan Kmošťák nemluví pravdu, celé jeho vyjádření je tendenční. Chce tím zakrýt to, že postavil černou stavbu v centru města a domáhá se toho, aby stavba byla legalizována. Řekl jsem, že stánky jsou nevzhledné a nejsme v 90. letech, aby lidé museli nakupovat v nějakých budkách," míní náměstek primátora Jiří Kajzar.

Tento postoj vedení města ke stánkům potvrdila i Jana Matějíková. „V celém případu jde o to, že pan Kmošťák v minulosti měl prodejní stánky různě po městě. Nyní se ale situace změnila. Město se rozhodlo zrušit nevzhledné stánky rozestavěné po městě a prodej z nich přesunout do důstojnějších prostor kamenných obchodů," popisuje mluvčí magistrátu.

Majitel Slezské pekárny ale trvá na tom, že město výstavbou supermarketů a center dostalo podnikatele z kamenných obchodů. „Oni sami, tedy magistrát, ale prázdné domy svým diletantským řízením vylidnili," zlobí se Kmošťák.

Jana Matějíková hájí magistrát tím, že o výstavbě Frýdy a Kauflandu nerozhodovalo současné vedení města. „Aby se do budoucna neopakoval stav, že se budou na území města budovat obchodní domy bez jakékoliv koncepce, rozhodlo vedení města o znovuzřízení pozice hlavního architekta města," uzavírá mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu.