Posádky zdravotnické záchranné služby zasahovaly v sobotu 26. srpna odpoledne u velmi obtížného zásahu v Beskydech. Krajské zdravotnické operační středisko přijalo po půl jedné informaci o muži, zraněném v terénu lokality Bílá na Frýdecko-Místecku.

„K události vzlétl vrtulník LZS a vyjely dva pozemní týmy ZZS, stejně jako horská služba a hasiči. Dosažení pacienta se ukázalo být značně komplikované pro všechny složky záchranného systému, a to především pro polámané stromy a celkově nepřístupný terén,“ informoval o nečekaných komplikacích mluvčí ZZS MS kraje Lukáš Humpl.

Radegast den. Nošovický pivovar přivítal tisíce fanoušků toho nejvíce hořkého piva, 26. srpna 2023, Nošovice.
Plechovková linka a automatické vozíky - největší lákadla prohlídky Radegastu

Vrtulník nemohl zprvu doletět na místo události vzhledem k probíhajícím bouřkám. První proto dorazila Horská služba Beskydy a následně frýdecko-místecké týmy ZZS, a to poslední asi dva kilometry pěšky.

Cestu zdravotníkům i horské službě k muži museli prořezávat hasiči.

„Během cesty na místo události, kdy všechny záchranné složky jely v koloně, narazili na popadaných cca 20 stromů, které jim již nedovolili dojet až na místo. Hasiči se tak rozhodli rozdělit na dvě skupiny, kdy jedna zahájila odstraňování popadaných stromů, pro případ nutnosti dostat vozidla blíže k postižené osobě, neboť vrtulník záchranné služby nemohl vzhledem k počasí vzlétnout,“ popsal komplikace mluvčí hasičů Moravskoslezského kraje Lukáš Popp.

Zásah hasičů u muže v Beskydech, na kterého spadl strom, Bílá, 26. srpna 2023.Zásah hasičů u muže v Beskydech, na kterého spadl strom, Bílá, 26. srpna 2023.Zdroj: HZS MSK

Druhá skupina hasičů pokračovala spolu se záchranáři cca 2,5 km pěšky ke zraněnému muži, kdy zdravotníkům pomáhali s transportem zdravotnického vybavení.

„Jakmile se záchranáři dostali k muži, velitel zásahu povolal na místo událost další jednotku dobrovolných hasičů z Ostravice, která na místo dorazila z opačného směru. Hasiči na místo donesli transportní prostředky,“ dodal Popp.

Ukázalo se, že jednatřicetiletý muž je zavalen stromem, zlomeným při bouřce. „Utrpěl život ohrožující poranění hrudníku, páteře, dolní končetiny, značnou krevní ztrátu a nalézal se v šokovém stavu. Týmy u něj zajistily tři žilní vstupy a zahájily podávání léků, infuzních roztoků. Nutné bylo také zajištění dýchacích cest a poskytnutí podpůrné ventilace,“ pokračoval Lukáš Humpl.

Houbařské úlovky ze Starých Hamrů.
Houbaři píší: Stačí vyjít na louku za barákem a praváci se jen smějou

Po ústupu bouřkové aktivity mohl být na místo pomocí palubního jeřábu vysazen lékař LZS a pacienta bylo možno v podtlakové matraci následně vyzvednut z nepřístupného terénu. Záchranáři jej vrtulníkem transportovali do ostravského traumatologického centra, a to v kritickém stavu.

Po ukončení zásahu se jednotky vrátily ke svým vozidlům a vrátily se na své základny, hasiči však ještě dokončili odstranění popadaných stromů a zprůjezdnění komunikace.