Notnou dávku odvahy prokázali dva muži, kteří pomohli k zadržení opilého viníka dopravní nehody a exhibicionisty. Díky svému počinu se stali prvními držiteli ocenění Český pitaval, který v úterý udělovala ostravská policie ve spolupráci s Českou pojišťovnou.

„Tento nezvyklý titul bude náležet všímavým, odvážným lidem za příkladnou pomoc při zadržení či vypátrání pachatelů trestných činů,“ řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková o ojedinělém projektu Český pitaval, na kterém se podílejí ostravská policie a Česká pojišťovna.
Jak uvedl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek, projekt volně navazuje na dosavadní více než čtyřleté partnerství České pojišťovny a policie při společném projektu Gentleman silnic. „Věříme, že tady vzniká nová tradice,“ uvedl Válek.

Exhibicionista

Prvním z oceněných je devětačtyřicetiletý Lubomír Holingr z Ostravy, který před časem zadržel onanujícího exhibicionistu. Zvrhlík ve večerních hodinách obcházel kolem tělocvičny na Ostrčilově ulici v Moravské Ostravě. Přes přízemní okna pozoroval cvičící dívky a ukájel se. V těchto místech ho již předtím vidělo několik lidí. Vždy se mu ale podařilo zmizet. Kromě toho v lednu letošního roku vyděsil desetiletou dívku, která šla ráno do školy. U jednoho z domů si sundal kalhoty a vydal se k ní. Naštěstí před ním dokázala utéct.

Jeho zvrhlosti skončily až poté, co si podezřelého individua při návratu z práce všimla manželka Lubomíra Holingra. Ihned to řekla svému muži, který se rozhodl jednat. „Rychle jsem se oblékl a seběhl dolů. Pak jsem ho chytil pod krkem a tak ho držel několik minut, dokud nepřijela městská policie, kterou zavolala manželka. Téměř celou dobu mlčel. Byl hodně překvapený,“ řekl Holingr.

Při vyšetřování se ukázalo, že čtyřiapadesátiletý exhibicionista k tělocvičně a blízké základní škole chodil téměř dva roky, a to pravidelně dvakrát týdně.

„Je ženatý, má dceru. Manželce tvrdil, že jde nakupovat. Pozorování cvičících žen a dívek jej vzrušovalo,“ řekla Holčáková. Muži hrozí až rok vězení. V současné době se léčí na psychiatrii.

Nehoda

Titul Český pitaval získal také pětačtyřicetiletý Tomáš Bartoš z Ostravy. Před časem byl svědkem dopravní nehody, při které opilý řidič srazil v Ostravě-Porubě jedenaosmdesá¬tiletého důchodce přecházejícího po vyznačeném přechodu pro chodce. Přejel mu nohu a sám s vozidlem skončil v tramvajovém kolejišti. Poté, jako by se nic nestalo, vystoupil z auta a vydal se pryč od místa havárie. Jeho kroky vedly k nedalekému baru.

Jeho počínání však neušlo pozornosti Tomáše Bartoše, který šel za ním. „Měl jsem podezření, že je opilý. Nepřipadalo mi správné, aby jen tak prostě odešel. Proto jsem se vydal za ním. Byl o hlavu vyšší. Neumím judo ani žádné chvaty, a tak jediné řešení, které mě napadlo, bylo zvednout telefon a přivolat policii,“ uvedl Bartoš s tím, že hlídka dorazila během chvilky. „Trvalo to jen několik minut, mně to však připadalo jako věčnost. Když jsem uviděl policisty, ulevilo se mi,“ vzpomínal Bartoš. Policie viníka karambolu zatkla. Dechová zkouška ukázala, že má v krvi téměř 2,7 promile.

Podle ředitele ostravské policie Tomáše Landsfelda se Bartoš zachoval nejlépe, jak mohl. „Nevystavoval se riziku. Nešel do konfrontace, a volal policii,“ řekl Landsfeld, který společně se zástupci České pojišťovny předal oběma oceněným certifikát a také dar – navigaci do automobilu.