Frýdecko-místecké Prázdniny ve městě startují v pátek 1. července akcí s názvem Muška zlatá. Pořadatelé z nízkoprahového klubu U-kryt prověří v sedmi disciplínách přesnou mušku dětí poslouží k tomu například badmintonová raketa, frisbee nebo florbalová hokejka. Akce začíná v 9.30 hodin v budově klubu. Druhou z dvaapadesáti akcí bude Brazilské jiu-jitsu pro děti, která se uskuteční v pondělí 4. července. Zájemci o vyzkoušení bojového umění mohou přijít do frýdecké tělocvičny GB Draculino, začátek je v 9 hodin.

Podle ředitelky Střediska volného času Klíč, které celý seriál organizuje, je akcí více než loni. „Pořadatelé se nám na některé dny dvojili. My jim chtěli vyhovět, takže jsou dny, kdy se konají dvě akce jedna může být třeba dopoledne a druhá odpoledne," uvedla Petra Vlkošová. Dva programy se konají například v pátek 15. července kdo se z důvodu omezené kapacity nedostane na sportovní dopoledne Tenis pro všechny, může se s pořadateli z U-krytu vydat na výlet do okolí Olešné.

„Myslím si, že letos má zajímavou akci třeba nízkoprahový klub charity Pramínek, který připravil do Sadů Bedřicha Smetany dopoledne s názvem Po stopách čarodějů a čarodějnic. Mají přichystané hry, soutěže a zajímavosti ze světa čar a kouzel, bude to pětadvacátého července," doplnila. K novinkám letošního roku patří srpnová taneční dopoledne se skupinou Aktiv, jež připravila programy Tančíme s aktivem, které budou tematicky zaměřené na mimoně nebo třeba na šmouly. Děti nepřijdou ani o velmi oblíbené akce hasičů nebo včelařů.

Letos podvanácté se uskuteční Prázdniny v 3nci.

Organizátoři pro děti přichystali 44 akcí, z toho tři výlety. Seriál startuje rovněž 1. července, a to akcí Pirátské dopoledne u domu dětí a mládeže. Sraz malých pirátů bude v 9 hodin.

„Tradičně poutavá bývají setkání s hasiči a policií, velký zájem bývá i o program, který připravují sportovní kluby fotbalisté, atleti, judisté, gymnasté či oddíl házené. Celou paletu aktivit od sportování, přes zpívání po tvoření nabídne dům dětí a mládeže," řekla mluvčí třinecké radnice Šárka Szlaurová s tím, že letos se prvně zapojí například taneční klub Elán, spolek Šance milosti nebo HC Oceláři kraso. „Stále platí, že akce jsou pro děti zdarma, podmínkou je, aby rodiče vyplnili přihlášku a dítě do akce zaregistrovali," nechala se slyšet Šárka Szlaurová. Celý program je například v tištěných brožurkách, které dostávají všechny zaregistrované děti.

BEZPEČNOST PŘEDEVŠÍM

Kromě brožurky dostane prvních 150 zaregistrovaných balíčky s propagačními dárky a pro prvních 150 registrovaných školáků, kteří v Třinci absolvují minimálně deset akcí, je připraveno i prázdninové tričko. Přestože malí návštěvníci akcí ve městě budou pod dohledem organizátorů, stále zbývá hodně času, kdy je nikdo hlídat nemusí.

Nedostatečný dohled dospělých, špatná organizace volného času dětí, přecenění schopností, podcenění rizika, chybějící bezpečnostní pomůcky to jsou hlavní příčiny následných dětských úrazů a zvýšeného počtu zásahů zdravotnické záchranné služby. „Nejčastější příčinou úmrtí dětí jsou právě různé úrazy. K poranění dochází nejčastěji při sportu a zábavě, kdy bývá častým důvodem absence bezpečnostních pomůcek. Ty v případě pádu dokáží úrazu zabránit nebo alespoň rozsah zranění zmírnit. Vážné úrazy hlavy s celoživotními následky nejsou výjimkou," upozornil mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl s tím, že základní a povinnou ochrannou pomůckou pro děti je přilba a to nejen při jízdě na kole. „Měla by být samozřejmostí také při jízdě na koloběžce, skateboardu nebo bruslích," apeloval na prevenci Lukáš Humpl.