Na chatu Třeštík v Beskydech vyrazili o prodlouženém víkendu noví zájemci o ochranu velkých šelem. Zahájili tak již patnáctý ročník dobrovolnických Vlčích hlídek, které mapují výskyt vlka, rysa a medvěda na slovensko-českém pomezí. Informovalo o tom Hnutí Duha.

Na Třeštíku čekalo dobrovolníky úvodní školení, na kterém se dozvěděli vše potřebné pro monitoring velkých šelem. V dalších týdnech se k nim na Šumavě přidají zájemci o Rysí hlídky. Součástí semináře jsou odborné přednášky zoologů nebo zajímavé detaily z monitoringu medvěda.

Praktickou část přímo v terénu vedou zkušení koordinátoři monitoringu velkých šelem z Hnutí Duha. Asi sto třicet nových dobrovolníků získá nejen znalosti o životě vlků, rysů a medvědů, ale naučí se také základy stopování a pohybu v terénu.

Dobrovolníci Vlčích hlídek při pravidelném procházení terénu vyhledávají pobytové znaky velkých šelem i dalších chráněných druhů, odebírají vzorky pro analýzy DNA či potravy a na vytipovaná místa umisťují fotopasti.

Hnutí Duha upozorňuje, že další funkcí hlídek je šířit mezi místními obyvateli a návštěvníky hor pravdivé informace o velkých šelmách, které obestírá řada pověr a polopravd. „Dobrá informovanost by měla předejít situacím, které zažily některé beskydské obce v polovině devadesátých let. Tehdy se do Beskyd ze Slovenska vrátili vlci a podle dobových informací se zde pohybovala asi desítka zvířat. Vlna nenávisti a strachu z neznámého však vedla k tomu, že tato zvířata byla během následujících let upytlačena," uvedlo hnutí.

Dobrovolnické hlídky proto vznikly a dodnes fungují také jako prevence pytláctví – svojí přítomností v terénu odrazují nelegální lovce. Hlídkaři pátrají po známkách pytláctví a upozorňují na nalezené zakázané masité návnady, takzvané újedě.

Letos dobrovolníci v Beskydech objevili dokonce i otrávenou návnadu, kde chemická analýza prokázala přítomnost nervového jedu karbofuranu.

Z toho, že zájemců o Vlčí hlídky přibývá, má radost nejen jejich koordinátorka a terénní pracovnice Hnutí Duha Leona Machalová. „Každoroční velký zájem lidí různých věkových kategorií o zapojení do Vlčích hlídek je pro nás velmi potěšující, především, pokud jsou to obyvatelé z regionu Beskyd. Kromě dobrovolníků, kteří znají terén hor a často se v něm pohybují, s nimi získáváme i důležitý signál, že vztah místních lidí k šelmám se daří stále zlepšovat a jsou dokonce ochotni se do jejich ochrany aktivně zapojit. To je pro budoucnost našich šelem velmi pozitivní a důležité," konstatovala koordinátorka Vlčích hlídek.

„Divoká příroda a velké šelmy mohou připravit dobrovolníkům vzácnou odměnu v podobě zážitků a zkušeností, které se nedají prožít ani získat u monitoru. Několik účastníků hlídek již mělo to štěstí přímo zahlédnout rysa v Beskydech či Javorníkách. Já sama jsem několikrát viděla vlky například ve slovenských Kysuckých Beskydech. Takové setkání je výjimečné, je to zážitek na celý život," poznamenala Leona Machalová.