„Jednalo se o poslední akci hlavní sezony letošního roku. K památce svatého Václava jsme pro širokou veřejnost připravili zajímavý program, o který se starali Rytíři z Hückeswagen a gotická katovna Ordál," přiblížil kastelán hradu Hukvaldy Miroslav Holiš.

Lidé na zdejší hrad dorazili opravdu z širokého okolí. „Přilákal mě sem především zajímavý program. Na tento hrad jsem dorazila už potřetí. Chodím velmi ráda i na jiné hrady. Navštívila jsem už taky například Helfštýn, Buchlov a Karlštejn," svěřila se čtyřiadvacetiletá Denisa Marková, která dojela až ze Zlína. Na Svatováclavské slavnostnosti chodí pravidelně šestapadesátiletá Helena Kuběnová z Frýdku-Místku. „Přišla jsem sem s vnoučkem. Je super, že vyšlo pěkné počasí. Moc se nám tu líbí. Už jenom ta procházka přes oboru je úžasná," uvedla Helena Kuběnová.

„Na těchto slavnostech jsme poprvé. A jaké máme zatím dojmy? Jedním slovem skvělé. Boje byly úžasné. Taky jsme se mohli podívat, jak se v dávných dobách mučilo. Příště sem půjdeme opět," vysekla pořadatelům velkou pochvalu Petra Brožová z Havířova. „Na zdejším hradě jsem už asi podesáté. Prostě mě to tady nějakým způsobem táhne," řekla Beáta Gřusková z Kopřivnice. „S rodinou jezdíme i po jiných hradech v České republice. Mám ráda jejich atmosféru. O detailní historii se ale nezajímám," prozradila třiatřicetiletá Táňa Lužová z Brna.

Dvacetiletá Nela Trávníčková z Karviné se podílela i na přípravě programu. „Do skupiny Rytíři z Hückeswagen jsem se dostala před třemi roky díky bývalému příteli. Začala jsem trénovat historický tanec, který během vystoupení tančíme. Během sezony máme až třináct akcí. Pokud dostaneme zajímavou nabídku, vyjíždíme i na akce do okolí. Vždy nás moc potěší, když se lidem náš program líbí," uzavřela Nela Trávníčková, která ve skupině zastává funkci hospodářky.