Opatření souvisí s významnými mezinárodními akcemi na polském území. Všichni, kdo budou překračovat státní hranici, mají povinnost mít u sebe platný cestovní doklad, tedy cestovní pas, případně občanský průkaz. Tato povinnost se vztahuje i na děti. Opatření budou platit do 2. srpna.

Podle starostky Bukovce Moniky Czepczorové jsou lidé a turisté díky médiím o chystaných hraničních kontrolách dostatečně informováni. „Mám za to, že už není potřeba z naší strany nějaká další informace. Myslím, že lidé, kteří jdou přes státní hranici, mají u sebe vždy nějaký doklad občanku, nebo pas. Nebude to pro ně žádná změna," uvedla Czepczorová. Obecní úřad nemá žádnou statistiku o tom, jak často je přechod v Bukovci využíván, podle starostky se ale dá předpokládat, že v letních měsících je pohyb větší.

„Stejné je to i v zimě - když otevřeme sjezdovku, turistů přijíždí víc," konstatovala bukovecká starostka. Podobně to vidí i starosta Nýdku Jan Konečný. „Já bych to nehrotil. Normální člověk by u sebe měl mít nějaký doklad, i když se zrovna nechystá překročit státní hranici. Myslím, že turisté jsou právě takovou skupinou," poznamenal Konečný s tím, že případné kontroly se mohou týkat většího počtu lidí. „My máme s Polskem hranici dlouhou dvacet kilometrů. Nejoblíbenější lokalitou je určitě Čantoryje, ale máme tady i novou komunikaci do Tisovnice, kterou se učí využívat i cyklisté. Příval turistů o prázdninách bývá opravdu obrovský, to nebudou stovky, ale spíše tisíce lidí," odhadl Konečný.