Náš region je velice rozmanitý. Nalezneme v něm dvě větší města a desítky vesnic. Některé z nich leží na rovině, další u měst a některé bokem v horách. Život v obci i ve městě má svá specifika, o čemž svědčí názory lidé napříč našim regionem.

„Mně osobně by se líbilo, kdybych bydlel na vesnici," řekl Matěj Gőttlicher z Frýdku-Místku s tím, že na vesnicích je mnohem více volného prostranství, než tomu bývá ve městech. „Máme zahradu, takže by mně ani nevadilo, že na vesnici má člověk více práce, jsem zvyklý," dodal školák Matěj Gőttlicher. To jeho spolužák Jakub Linha z Frýdku-Místku má opačný názor. „Ve městě to je hezčí. Navíc zde je více divadel a podobných zařízení ke kulturnímu vyžití," prozradil Jakub Linha. „A když si chci v létě třeba opéct párky, tak si zajdu k babičce, která bydlí ve městě a má zahradu. Ve městě jsem spokojen," vysvětlil Jakub Linha.

A co si myslíte vy, čtenáři? Je lepší žít v obci, či ve městě? HLASUJTE V ANKETĚ!

„Bydlím na vesnici a neměnil bych," řekl Miroslav Michalík z Hrčavy. „Život je podle mě takový veselejší, protože všichni se navzájem znají. Jsme taková jedna velká rodina," dodal Miroslav Michalík. „Na vesnici je klid. Je jasné, že když se člověk potřebuje někam vydat do zaměstnání, tak musí dříve vstávat a dojíždět. Avšak ten klid bych neměnil, tenhle život se mi líbí," svěřil se se svým názorem Daniel Baron z Mostů u Jablunkova. „Jezdívám do Hrčavy, kde si vždy odpočinu od života ve městě," prozradila Veronika Kurovská. „Ve městě to je spíše chození do práce a člověk je jinak doma, na vesnici si člověk užije i legraci či zábavu. Že bych ale bydlela na vesnici, to ne. Vesnice se mi líbí jako místo rekreace a odpočinku," dodala Veronika Kurovská z Havířova. To Vladan Szikora z Třince považuje život v hutnickém městě za podobný tomu na vesnici. „Třinec sice má železárny, které na pohled nejsou hezké, ale zajistí lidem práci. Navíc Třinec je menší město, nepanuje zde takový velký ruch," řekl tento pětačtyřicetiletý muž. „Když si vezmete polohu Třince, tak lesy a hory máte na dohled. Pokud chcete vyrazit do přírody, není to vůbec žádný problém. Asi bych neměnil, i když bydlení v nějaké vesničce blízko Třince by mně asi také nevadilo," řekl Vladan Szikora.

Kolik lidí žije ve městech?

Největšími městy v regionu jsou Frýdek-Místek a Třinec. A statistiky hovoří následovně. Frýdek-Místek na svém webu uvedl, že k 1. lednu 2013 zde žilo celkem 57 371 občanů České republiky. Před rokem měl přitom Frýdek-Místek 59 818 obyvatel. V dřívějších letech byli ale do počtu obyvatel započítáváni jak občané ČR, tak cizinci s trvalým pobytem na území města. Od 1. července 2012 agendový informační systém evidence obyvatel obsahuje pouze údaje o občanech České republiky. Cizinci jsou vedeni v samostatném registru cizinců. Takže abychom přesně zjistili, v jakém počtu lidé z města odcházejí či přicházejí, musíme si počkat na údaj k 1. lednu 2014.

O úbytku obyvatel lze stoprocentně hovořit v případě Třince. K 1. lednu 2012 zde žilo 36 635 lidí, však na konci loňského roku to bylo jen 36 285. Rozdíl je 350 obyvatel.