K požáru v domácnosti stačí ke konci roku jenom zapálená svíčka v blízkosti závěsů, ubrusů, u smrkových větviček nebo v průvanu. „Svíčka by vždy měla být na stabilní ohnivzdorné podložce a neměla by zůstávat bez dozoru. Při odchodu z domu by je lidé měli zhasnout,“ poučil o opatrném zacházení Petr Kůdela, tiskový mluvčí moravskoslezských záchranářů. „Pokud jde o betlémské světlo, kdy by se podle tradice svíčka neměla sfoukávat, mělo by být postaveno nejlépe do skleněné pootevřené nádoby,“ doplnil Kůdela.

V posledních letech to nejsou pouze klasické svíčky, kvůli kterým hasiči vyjíždějí do ulic. Sice ojediněle, ale přesto se občas vyskytne požár způsobený elektrickými svíčkami. „Platí obecná moudrost, že je lepší koupit dražší elektrická zařízení v kamenném obchodě s návodem v češtině a příslušným certifikátem,“ sdělil Kůdela. Podle jeho slov může elektrický zkrat zapálit celý stromek. „ V takovém případě je nutné okamžitě zařízení odpojit ze zásuvky a nehasit vodou ani pěnovým hasícím přístrojem,“ informoval mluvčí Kůdela.§

Už od Mikuláše se ulicemi měst a obcí rozléhají také výstřely rachejtlí, petard a dělobuchů. Také ty jsou jednoznačným nebezpečím. „Odpalovat by se mělo zásadně venku, ale ne z balkónů. Vždy na volném prostranství, mimo domy, auta, kolemjdoucích lidí i zvířat,“ upozornil Kůdela. Současně dodal, že i věci odložené na balkoně mohou díky jedné letící petardě způsobit požár celého bytu i domu. „Pyrotechnika patří do rukou dospělých a nikdy by se neměla vyrábět podomácku. Osobně si vzpomínám na souseda, který byl zvědavý na nevybuchlou petardu. Explodovala mu v rukou a naštěstí mu zůstal jen následek pískání v uších,“ pokračoval mluvčí. Podle něj zde platí stejné pravidlo jako v případě elektrických svíček. Nakupovat v kamenných obchodech a s návodem v češtině. Rozhodně se nevyplatí šetřit u pouličních stánků.

V této vánoční době vyjíždějí hasiči nejčastěji k požárům bytů, kuchyní a obývacích pokojů, parkujících aut a jehličnatých stromků. „Například před dvěma lety způsobila požár svíčka, kterou na Silvestra nechali lidé hořet. Škoda požáru byla dvě stě tisíc korun a zplodin se nadýchali tři lidé. Kdyby se jeden z nich včas nevzbudil, mohlo vše dopadnout jinak,“ ukončil mluvčí Kůdela.