Tři měsíce rehabilitace napomohou prodloužit ušlou vzdálenost bez bolestí o 100 až 150 procent. V loňském roce absolvovalo tento cvičební program na rehabilitačním oddělení frýdecko-místecké nemocnice několik desítek pacientů, z nichž téměř tři čtvrtiny jsou muži.

„Ischemická choroba dolních končetin je jedním ze systémových projevů aterosklerozy," vysvětlila Renata Kološová z interního oddělení nemocnice. „Kardiovaskulární a cerebrovaskulární onemocnění jsou nejčastějšími příčinami úmrtí u těchto pacientů. Podstatou ischemie je nedostatek kyslíku a živin ve tkáni, který způsobuje místní nedokrevnost tkáně a orgánu, která může vést k jejich poškození až odumření. Pacienti pociťují při chůzi křečové bolesti v dolních končetinách, pro které musí zastavit, což označujeme jako klaudikace. Příčinou je nedokrvení svalů dolní končetiny při porušeném průtoku krve tepnami," dodala lékařka.

„V rámci rehabilitačního programu pacient absolvuje vstupní zátěžový test na běhátku, který určí, zda klaudikace jsou hlavním limitujícím symptomem a je doporučena úvodní intenzita zátěže, která je upravována každému pacientovi na míru," popsala Renata Kološová. „Pacient dochází po dobu 3 měsíců třikrát týdně do tělocvičny rehabilitačního oddělení nemocnice, kde cvičí 60 minut pod dohledem fyzioterapeuta a pak absolvuje uhličitou koupel," vysvětluje odborný garant pro fyzioterapii Romana Chrostková z rehabilitačního oddělení frýdecké nemocnice.

„Cvičební zátěž je postupně zvyšována. Po skončení tříměsíčního tréninku pacient znovu absolvuje zátěžový test na běhátku k ověření účinku rehabilitačního programu a dostane doporučení na další domácí rehabilitační cvičení," upřesňuje postup fyzioterapeutka. Program funguje přibližně deset let a ročně jím projde několik desítek pacientů.