„To máte polévku, nebo guláš?" ptal se dopoledne 70letý muž z Frýdku-Místku u stánku na Antonínově náměstí v Místku.

Podávala se zde polévka lidem bez domova. Muž Deníku řekl, že sice má kde bydlet, avšak nabízenou polévkou nepohrdl. A protože nevěděl, že ve městě už od pondělí běží série akcí s názvem Týden chudoby a že Mezinárodní den za vymýcení chudoby připadl právě na 17. října, spojoval si vše se sněmovními volbami. „Je zajímavé, že jsou volby a hned se dělá charita na polévku. Je mi to divné, no," prohlásil.

Na lavičkách už tou dobou jedlo polévku několik bezdomovců.

Přišli hned se začátkem akce a nebylo jim do řeči. „Já nic nekomentuju, nechci ani fotku, nic. Je to dobré, ale nechci být v novinách," řekl redakci padesátník. „Nechci o tom mluvit. A o sobě už vůbec ne," dodal dvaašedesátiletý muž, který měl očividně zcela jiné starosti. „Fotit mě jako nemusíte," pravil.

„Chodí tu i slušní, inteligentní lidé, kteří si chtějí nechat pomoci," zdůraznila žena ze stánku, v němž se představil azylový dům Bethel. Stejně tak se kdokoli mohl zeptat na fungování frýdecko-místeckého střediska Sára.

Jana Stanovská, ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže Frýdek-Místek, dopoledne rozdávala potřebným hygienicko-zdravotnické balíčky s toaletním papírem, šamponem, kartáčkem na zuby, pastou, náplastí a obvazem. Na akci dorazili hlavně starší lidé, z nichž některé přilákala pouhá zvědavost. „Ale jsou tu i známé tváře, které chodí k nám na ošacení," konstatovala Jana Stanovská s tím, že oblastní spolek ČČK byl také v Sokolíku, kde měl v noci na čtvrtek při akci „Noc v krabici" zajišťovat případná ošetření, pokud by se zde objevil někdo zraněný.

Ředitelka oblastního spolku upozornila, že lidem bez domova může pomoci kdokoli třeba tím, do ošacovacího střediska v ulici 1. máje 2318 přinese zejména pánské zimní oblečení. „Svetry, bundy, kalhoty, spodní prádlo," vyjmenovala. „A ponožky to je věčný problém," doplnila. „Je to na Staré Rivieře, my jim to v rámci ošacovacího střediska vydáme. Oni přijdou, už o nás ví," naznačila.

Týden chudoby, který připravil odbor sociálních služeb magistrátu společně se Slezskou diakonií a zmíněnými azylovými středisky Bethel a Sára, vyvrcholil ve čtvrtek večer v hudebním klubu Stoun přednáškou pro veřejnost, módní přehlídkou ze sociálního šatníku a hudebním koncertem. Podle posledních zjištění se ve Frýdku-Místku pohybuje zhruba 200 bezdomovců.

V rámci akcí k Mezinárodnímu dni za vymýcení chudoby vyhlásila Potravinová banka v Ostravě do 18. října sbírku potravinové pomoci pro lidi bez přístřeší a v nouzi.