Osmadvacetiletá Pavlína Chýlková z Frýdku-Místku chodí na pravidelné kontroly jenom k zubnímu lékaři.

„Ke svému obvoďákovi zajdu jenom tehdy, když mám nějaký zdravotní problém. Ještě před několika roky zdravotní pojišťovna, u které jsem, dávala například různé vitaminy a příspěvky na cvičení, když jsem si na preventivku zašla. Většinu těchto bonusů ale už nenabízí. Někteří tím přišli o motivaci," zamyslela se Pavlína Chýlková.

Pětačtyřicetiletá Alena Vybíralová na „preventivky" chodí pravidelně, a to jednou za dva roky. „Pokaždé mi vezme krev a změří tlak. Na svou lékařku si opravdu nemůžu vůbec stěžovat. Na tu kontrolu mě pozývá sama, takže na to ani nemusím myslet. V jednom hypermarketu, kde jsem před časem pracovala, jsme měli vlastního lékaře, ke kterému jsme chodili každý rok. Pokud člověk nepracuje fyzicky, stačí podle mě ta kontrola jednou za dva roky. Díky preventivkám se může přijít včas na vážnou nemoc. I v mém případě tomu tak bylo," prozradila včera Alena Vybíralová v budově místecké polikliniky.

„K obvoďákovi jdu jen tehdy, když musím, ale k zubaři a jiným doktorům chodím pravidelně," shrnula 22letá Noemi O. z Třince. Preventivní kontroly ovšem podle svých slov absolvovat nemusí. „Jsem OSVČ, mě určitě nikdo nikam posílat nebude," zdůraznila. „Na preventivky chodí brácha, on je ještě dítě, takže je má povinné. To je něco jiného," konstatovala Třinečanka a prohlásila, že s lékaři má své zkušenosti. „Když k nim nemusím, tak nejdu. A nemyslím si, že můj názor se časem změní. Nemoci se snažím řešit hlavně přírodní cestou," pravila.

Momentálně na to kašlu, říká dívka

To 24letá Barbora z Frýdku- -Místku si na prevenci zakládá. „Na preventivky chodím k obvoďákovi, řekla bych, že minimálně jednou ročně. Myslím, že je to určitě důležité. Ale nemyslím si, že to tak dělá každý. Spousta lidí to zanedbává, vidím to u svých přátel, v rodině naštěstí ne," dodala žena. „Vždyť každý je minimálně jednou za rok nemocný, takže se k tomu obvoďákovi dostane," soudí. Deník včera oslovil i dvacetiletou Barboru M. Dívka z Frýdku-Místku nyní žije v Praze, což jí trochu komplikuje život. „Momentálně na preventivky kašlu, to je pravda, ale je to i tím, že teď v Praze nemám svého lékaře. Dá se říct, že k doktorům nechodím, dokud mi nepřijde nějaká upomínka. Možná časem svůj přístup změním," pokrčila rameny.