„Já jsem od narození optimista. Je to padesát na padesát. Rádi bychom Vánoce stihli, jestli ne, tak je to průšvih. My jsme připraveni, děla na svahu,“ tvrdil v pondělí Jiří Heczko z Kempalandu v Bukovci. „Teď je tady teplo a to je špatné. Čekáme jen na ty minimální mrazy, na hraniční teploty, to znamená minus dva stupně,“ dodal.

Internetové stránky areálu lákají na slevy. Akce platí do 15. prosince, jenže lyžování v tomto termínu je i podle Heczka z říše snů. „To už asi ne. Musely by být opravdu velké mrazy a několik dnů po sobě, přeci jen je to kubíků a kubíků,“ pravil. Myslí si, že lidé budou po dlouhé pauze na lyžovačku natěšení, jenže jak je to ve skutečnosti, ukáže až start sezony. „Celý tenhle byznys je jedna velká loterie. Navíc – krize,“ připomněl Heczko často skloňované slovíčko. - přečtěte si také: Zájemci už chtěli na lyže

Šéf ski areálu v Mostech u Jablunkova Alois Martynek to nevidí tak černě. „Já to vidím dobře, podle dlouhodobější předpovědi přijdou po 15. prosinci nějaké mrazy. Doufám, že to bude alespoň minus pět šest stupňů,“ řekl.

O svátcích chce mít v provozu dvě ze tří sjezdovek. „Máme patnáct kanónů, kdo jiný by měl být první než my,“ pravil Martynek. Zdůraznil, že nezáleží jen na teplotě vzduchu, ale důležitými ukazateli jsou vlhkost vzduchu a teplota vody, z níž se umělý sníh vyrábí.

Vysoká vlhkost v Beskydech "foukání" nesvědčí

„Čím nižší vlhkost, tím lépe. Obvykle je u nás 90 procent a víc, i při solidní vlhkosti, řekněme kolem 85 procent, je to boj. Nejhorší je vždycky ten začátek. Někdo přijde a říká: Máte minus čtyři, proč nefoukáte? Není to tak jednoduché, je to alchymie,“ konstatoval Martynek.

Ideální podmínky jsou podle něj v Itálii, kde je vlhkost vzduchu 30 až 40 procent, takže jim často stačí i jeden stupeň pod nulou. „Tam je pro ně zasněžování daleko větší hračka,“ ví Martynek.

V Mostech mají vodu v akumulační nádrži. „Ta je teplejší než přímo z potoka,“ doplnil šéf mosteckého areálu s tím, že i to je problém, se kterým musí pomoci technika.